İnsanın Gerçek Mutluluğu Yakalamak Adına Hayat Felsefesi Haline Getirmesi Gereken Şeyler

İnsanın kendini daha mutlu hissedeceğine inandırdığı şeyler genellikle iş, para, güç kazanımı gibi gözükse de gerçek mutluluğu kazandıracak şeyler aslında çok başka.
İnsanın Gerçek Mutluluğu Yakalamak Adına Hayat Felsefesi Haline Getirmesi Gereken Şeyler
iStock


saçma kitapları bitirmeyin. eğer menüdeki yemekleri beğenmediyseniz restorandan ayrılın. doğru yolda değilseniz doğrusunu bulmak için yön değiştirin.söylenenlerden hoşlanmadıysanız, konuyu değiştirin. 

hani vazgeçen birisi vardı hatırlıyor musun? evet hiç kimse onu hatırlamıyor. bugün ne yapmak istediğimi biliyor muyum? belki hayır, fakat buradayım ve elimden gelenin en iyisini deneyeceğim. kazanan kişi her zaman birçok kez deneyip de kaybetmiş olandır. 

yılanın derisini geride bırakması gibi biz de geçmişimizi sürekli ve sürekli çıkararak üzerimizden ölü kısımları atmalıyız. 

insanlar bizi zamanla öldürmeye çalışır ve onların öldürme şekli "gerçekçi ol" gibi küçük ve zararsız cümlelerle olur. 

eğer daha önce yaşamadığın bir şeyi yapmak istiyorsan o zaman daha önce katlanmadığın şeylere katlanman gerekir. 

dünyayı çok sıkıcı ve aptalca buluyorsun ama odandaki ışığını kapatarak, bilgisayar başında oturmakla dünyadaki güzellikleri elbette göremezsin. başarıya asla tam olarak sahip olamazsın, onu ancak kiralayabilirsin. ve ödemelerini de her gün yapman gerekir maalesef. mutluluk ise bakış açımızla alakalı neye sahip olduğumuzla ilgili değil. 


insanların yüzde doksan dokuzu bizimle aynı fikirde değilse ya büyük bir şeyi başarmak üzereyizdir ya da gerçekten sıçtığımızın resmidir. birisi size mühendis olamazsın diyorsa karşılığını mühendis olarak verin. 

kendimizi güvensiz hissetmemizin en büyük sebebi aklımızda kurduklarımızı herkesin yaptığı gösterişli işlerle karşılaştırmamız olsa gerek. 

yaşamak istediğimiz hayatı oluşturmak için gerekli zamanı harcamıyorsak eğer, yaşamak istemediğimiz bir hayatta cebelleşerek çok fazla çalışmak zorunda kalacağımızın işaretidir bu. 

gerçek şu ki bir çoğumuz nereye gittiğimizi ancak oraya vardığımızda farkına varıyoruz. 

hiç "birisini" çok sevip de onun için her şeyi yapmak istediğiniz zamanlar oldu mu? elbet olmuştur, işte o "birisini" kendimiz yaparak ne bok yapmak istiyorsak onun için uğraştırmak en güzeli. sizin için hiçbir şey yapmayan insanların aklınızı, duygularınızı, hislerinizi kontrol etmesine dur deyin! 


çalışmak insana zul gelebiliyor, ama tepeye çıkıp da başarmış olmanın vermiş olduğu hissi tadınca çalışmak sevdiğiniz bir tatlıya dönüşüveriyor. 

gerçekten bu dünyada kaç yılım kaldı geride bilmiyorum ama bu kalanıyla gerçekten çılgın atacağıma emin olabilirsiniz. ve son bir şey daha asla geriye doğru bakmayın, çünkü o yöne doğru gitmiyorsunuz. 

kusur ettiysem affola.