İnsanlar İçin En Büyük Tehlikeyi Oluşturan Köpek Balığı Türü: Boğa Köpek Balığı

Bilimsel adı Carcharhinus leucas olan Boğa Köpek Balığı, 4 metreyi bulabilen boyu ve inanılmaz keskin dişleriyle insanlar için tehlikeli olabilen bir tür.
İnsanlar İçin En Büyük Tehlikeyi Oluşturan Köpek Balığı Türü: Boğa Köpek Balığı
iStock

steven spielberg'ün sansasyonel filmi jaws'ın da etkisiyle toplum içinde yaygın genel kanının aksine, insanlar için en büyük tehlikeyi oluşturan köpek balığı türüdür boğa köpek balığı. insanlar için bu denli -büyük beyaz köpek balığından bile fazla olacak kadar- büyük bir tehlike oluşturmalarının belli başlı birkaç sebebi vardır.


bunlardan biri, bu köpek balığının saldırgan davranışları ya da diğer bir deyişle çok çabuk ve bir anda tahrik olmasına neden olan dengesiz ve agresif kişiliğidir. nitekim yapılan araştırmalar, testosteron düzeyi en yüksek türün boğa köpek balığı olduğunu ortaya çıkarmıştır. en ufak bir yanlış hareket bile bu hayvanları tetiklemeye ve saldırıya geçmesine yeter. 


diğer bir sebep, bu hayvanların beslenme alışkanlığıdır. fok, deniz aslanı, ayı balığı gibi palet ayaklılar ve kimi yerlerde ton balıklarından oluşan çok spesifik bir diyetleri olan büyük beyazların aksine bu tür, denizde bulduğu hemen hemen tüm canlılar ile beslenir; küçük balık sürüleri, kaplumbağalar, kafadan bacaklılar ve bilimum deniz memelisi. diğer bir deyişle, büyük beyaz saldırılarının nerdeyse tümü insanların, sualtından bakıldığında bir sebepten -suyun bulanık olmasından, sörf tahtasının üstünde eller ve ayaklar suda sallanır biçimde yüzmelerinden, ya da siyah dalgıç kıyafetleri ve paletler ile dalış yapıyor olmalarından- dolayı foklara veya deniz aslanlarına benzemesi ve büyük beyazlarca bu şekilde algılanmasının bir sonucudur. kaldı ki filmlerde olduğu gibi büyük beyazlar, insanları yemezler; bir ısırık aldıktan sonra tadını beğenmeyip bırakırlar ancak zaten iş işten geçmiştir. oysa boğa köpek balıklarının bir tehdit olarak algılamaları, çok aç olmaları veya tahrik edilmeleri sonucunda insanlara saldırdığı olaylar -sayıca az da olsa- bilinmektedir.


boğaların bu kadar tehlikeli olmalarının son ve belki de en önemli nedeniyse, bu türün hem sığ sularda yüzebilen hem de tatlı sulara da girebilen tek tür olmasıdır; ki bu sayede insanlarla karşılaşma şansları diğer türlere göre çok daha yüksek olur. özellikle ganj, amazon ve avustralya'daki bazı nehirler, etraflarındaki kalabalık nüfus yoğunluğu ve/veya bulanık sularına bağlı kısıtlı görüş mesafesi dolayısıyla boğa saldırılarının en sık görüldüğü yerlerdendir. bu faktörler sebebiyle bu nehirlerde balık tutan balıkçılar bir numaralı hedefler haline gelirler. kaldı ki bu balıkçıların avladığı balıklar, boğaları da aynı noktaya çeker ve hem balıkçılar hem de nehire başka sebeplerden giren diğer insanların saldırıya uğrama risklerini daha da arttırırlar.


kısacası, birebir karşılaştırıldığında büyük beyaz köpek balığı kadar ölümcül olmasa da gerek çok daha agresif ve dengesiz olan kişilikleri, gerek tat ayırt etmeyen damak zevkleri, gerekse insanlarla çok daha sık karşılaşmalarından dolayı boğa köpek balıkları en çok insan ölümünden sorumlu köpekbalığı türüdür.

Dünya Üzerindeki Akvaryumlarda Neden Hiç Büyük Beyaz Köpek Balığı Bulunmaz?