İnsanlar Neden İnternette Kopyala Yapıştır Yapılabilecek NFT'lere Para Ödüyorlar?

Kripto para dünyasının son dönemli popüler konularından biri NFT'ler. Dijital sanatçıların büyük bir gelir kapısı haline dönüşen bu NFT'leri satın alan insanlardaki motivasyon nedir tam olarak?
İnsanlar Neden İnternette Kopyala Yapıştır Yapılabilecek NFT'lere Para Ödüyorlar?

nft (non-fungible token), yani yeri doldurulamayan jeton.

bir günümü, hatta 2 günümü buna ayırdım. araştırdım ve öğrendim. öğrendiklerimi ve anladığımı basitçe anlatmaya çalışacağım ki herkes fikir sahibi olabilsin. öncelikle, her şey nft olabilir. video, fotoğraf, çizim vb. her şey. siz neyi ya da neyden nft yapmak isterseniz yapabilirsiniz. 

evet ama yaptığınız şeyi kim satın alacak? ya da, bir saniye ama nft'yi özel kılan nedir? yani neden internetteki bir şeye kim, neden para versin? zaten kopyala yapıştır ile ona sahip olursun. eee? olursun ama kopyasına sahip olursun. nft'yi benzersiz kılan şey; burada üretilen metalar (resim, video, foto her neyse) blockchain üzerine yazılıyor ve benzersiz bir koda sahip oluyor. benzersiz kod, barkod, imza nasıl anlarsanız işte. mesela mona lisa tablosu internette milyonlarca fotosu var ama mona lisa orijinal tablosu tek bir tanedir ve kendisine sahip olmak başka bir olaydır. nft'lerin de benzersiz kod üzerine kayıtlı olması onları orijinal yapıyor.


mesela benim çocukluğumda tasolar vardı, futbolcu kartları vardı bunlara sahip olmak eğlenceliydi oyun oynuyorduk vs hatta parayla satılıyordu. bize bir faydası var mıydı? bakış açısına göre değişir.

tamam anladık ama kim bunlara kıymet biçiyor? şu anda zenginler birbirini piyazlıyor, zevk yapıyor. bende şu var, sende ne var gibi. kimisi kara para aklıyor. kimi ticaret yapmaya çalışıyor. kimi ileride buralar değerlenir mantığıyla alım yapıyor. herkesin farklı bir amacı var yani.

Cem Yılmaz'ın bazı NFT'leri

işin bir de community (topluluk) tarafı var. bu da şey gibi hani clubhouse çıktı. yalnızca iphone kullanıcıları ve davetiye ile üyelik alınabiliyordu. herkes kendince gruplaştı falan, diğerlerine sen gelme ulan ayı! der gibi saçma bir ortam olmuştu. işte nft'ler için de böyle gruplar var. şu koleksiyondan bende şu bok var, ben de o özel grubun bir üyesiyim.... bir nevi statü göstergesi.

bu yüzden üreticiler, malı kıymetlensin diye topluluk oluşturmaya ve bunu bir şekilde pazarlamaya çalışıyor. bu nadide eserden yalnızca 10 tane var hanımlar, beyler! yersen. ama yeniyor işte.


insan ve toplum psikolojisi çok enteresan şeyler. söylediğim bir şey var; bir şeyin değerini ona olan talep belirler ve bu yüzden alınan-satılan şey talebin kendisidir. altın mesela ne kadarı gerçek işlevi doğrultusunda elektrik sanayiinde kullanılıyor? değil mi? ona olan talep yüzünden farklı amaçlar için kullanılıyor. yatırım aracı, statü göstergesi vs. insanların yükledikleri manalar var.

konunun anlaşıldığını düşünüyorum. buraya nft ile ilgili saturday night live sponsorluğunda chad ve ekibinden güzel bir video bırakıyorum.