İnsanlığın İcat Ettiği En Kanlı Oyunlardan Biri: Farelere Köpek Saldırtma

İnsan ırkının zulmü tarihte çok çeşitli biçimlerde karşımıza çıkabiliyor, fareye köpek saldırtma olarak çevirebileceğimiz rat-baiting "sporu" da onlardan biri.

dönem: 1800'ler avrupa'sı

avrupa'ya yüzyıllardır kan kusturan veba taşıyan fareleri toplayıp imha eden rat-catcher'lar (fare yakalayıcı) türer. fakat bu dönemde insanlar av sporlarına da merak salmıştır ve hangi hayvana işkence yapmadık diye düşünürken fareleri bulurlar.

bir odada her tarafı tahta duvarlarla çevrili bir fare arenası oluşturulur. rat-catcher'lar 20-30 fareyi bu arenaya koyar. sonra da soylular sırayla köpeklerinin kaç fare öldürebileceğini belirtirler ve en az sürede en çok fare öldüren köpek oyunu kazanır.


rat-catcher'lar daha değişik fareler üretsek daha zevkli olmaz mı diye düşünür ve fareler üzerinde deneyler yaparak "laboratuvar faresi" diye bildiğimiz albino fareyi oluştururlar. bu albino fare insanlara toleranslı, daha az vahşi, topluluktan kaçmayan olduğu için işlerine yarar çünkü normal sıçan ve fareler insanlardan çok korktukları için arenadan kaçmaya çalışırken çoğu zaman rat-catcher'ların gözünü bile kör edebiliyordu.

1900'lerde de bu albino fare sakin doğası yüzünden laboratuvarlarda kullanılmaya başlanmıştır. örnek olarak, farenin beynini kontrol ettikleri bir deney:

Fare Cyborg'un insan tarafından kontrol edildiği bir deney.

ruslar da bu farelerin amme hizmetini anmak için dna ören bir fare heykeli inşa etmişlerdir


peki 21. yüzyıl'da insanlara en fazla faydası olan hayvanlardan biri olan bu fareler kimlerden fayda bulacak, orası muamma...