İnsanlığın Sonunu Getirebilecek Olaylar

Dünya'da bugüne kadar yaşayan türlerin %99'unun neslinin tükendiğini düşünürsek bir gün insanlığın sonunun gelmesi de elbette olasılıklar dahilinde. Peki bu nasıl gerçekleşebilir? İşte bazı ihtimaller.
İnsanlığın Sonunu Getirebilecek Olaylar


1. sentetik virüsler

çiçek, grip, koronavirüs, hiv ve ebola gibi doğal virüsler milyonlarca ölümden sorumluyken tasarlanmış bir virüsü insanlara yönelik temel varoluşsal tehditlerden biri olarak görmek şaşırtıcı değildir.

ilk sentetik virüs 2002 yılında yaratılmıştır ve 3.000'den fazla virüsün genomları çevrimiçi olarak mevcuttur. sentetik virüslerden birinin kasıtlı olarak serbest bırakılması an meselesi olabilir.


2. süper volkan patlaması

yellowstone'un altındaki gibi bir süper volkan patlaması o kadar çok kül püskürtebilir ki güneş'i engelleyip dünya'yı buzul çağına sokabilir. süreç boyunca çok sayıda türün yok olmasına neden olabilir.

güneş enerjisi neredeyse her doğal süreci yönlendirirken bundan mahrum kalmak insanların var olma imkanını oldukça düşürecektir.


3. yapay zeka

uzmanlar, önümüzdeki birkaç on yıl içinde insan kadar akıllı bir yapay zekaya ulaşacağımızı tahmin ediyor.

ancak burada son bulmayacak: sonrasında yapay zeka çok daha akıllı bir hale gelecek ve biz onun düşüncesini bir köpeğin bizimkini anlayabileceğinden daha fazla anlayamayacağız.

muhtemel sonuç?  eğer dijital hizmetkarlarımızı doğru hedeflere odaklayabilirsek: ölümsüzlük. bunu sağlayamazsak: yok oluş.


4. nükleer kıyamet

nükleer silaha sahip ülkelerin sayısı artıyor. büyük bir nükleer çatışma tıpkı süper volkan patlamasında olacağı gibi güneş ışınlarını engelleyecek bir etkiye sahip olabilir.

nükleer bir kış, radyoaktif bir serpinti ile birleşir ise eski sovyetler birliği lideri nikita kruşçev'in dediği gibi "yaşayanların ölüleri kıskanacağı" bir dünya ortaya çıkarabilir.


5. antibiyotik direnci

1928'de penisilinin keşfi dünyayı değiştirmiş ve enfeksiyonun ölüm cezası değil küçük bir rahatsızlık haline gelmesini sağlamıştır.

ancak antibiyotiklerin aşırı reçete edilmesi, et endüstrisinin sağlıklı hayvanlara rutin antibiyotik enjeksiyonları yapma hevesi ile birleştiğinde, en güçlü silahımıza dair bir açık ortaya çıkardı: antibiyotik direnci

antibiyotik direnci, günümüz bilim adamlarının çoğunu haklı olarak korkutuyor. kullanımımızı azaltmaz ya da ilaçlar için yeni kaynaklar keşfedemezsek eski kötü günlere hızlı bir şekilde geri dönebiliriz.

kaynak: bbc science focus