İnsanlık Vahşeti Sayılabilecek Garip Bir Gelenek: Kadın Sünneti

Kadınların en büyük sorunu; çevrelerinin, onların nasıl yaşaması, ne seçimler yapması gerektiğine karar verenlerle dolu olması. Söz konusu kadın namusu olunca Afrika'da kimi kabileler işlerini garantiye almak için "kadın sünneti" adlı çok çirkin bir olay ortaya çıkarmışlar.
İnsanlık Vahşeti Sayılabilecek Garip Bir Gelenek: Kadın Sünneti


dünyada yaygın bilinen adı female genital mutilation olan kadın sünnetinin üç farklı uygulanış derecesi vardır:

1. derece: labia minoranın birleştiği bölge olan klitoris kılıfı alınır, iltihap riski ve iyileşme süresi en az olandır.

2. derece: klitoris labia minoranın üst birleşim kısmıyla birlikte alınır.

3. derece: klitoris, labia minora ve labia majora tümüyle kesilip alınır. ağır iltihapların dışında vulvanın yapışarak vajina girişini tamamen kapatması riski vardır. bu tip durumlarda idrar çıkışını sağlamak için urethraya içi boş bir çubuk takılır ve vulva ilerde ilişkiye girecek erkek tarafından bıçakla yarılarak tekrar açılır.

kadın sünneti gelişmiş ülkelerin önlemek için büyük çaba göstermelerine rağmen kuzey ve doğu afrikanın büyük bölümünde uygulanmasının yanında amerikada yaşayan zenci ailelerinde kız çocuklarının yüzde 6 sına uygulanmaktadır.afrika'da kimi kabilelerde kadınlar klitorisleri kesilerek sünnet edilirler ve böylece cinsel aktiviteden aldıkları haz azaltılır. zannediyorum o toplumlarda cinselliğin kadın tarafından arzulanması tabu olarak görülüyor.

başka bir çeşit sünnet de şu şekilde olabilir:

nasıl ki müslüman ülkelerde erkek çocuklar doğduktan bir süre sonra sünnet ediliyorlarsa (niyeyse) kız çocuklar da ergenleştikten sonra kızlık zarları aile içi bir törenle aldırılarak sünnet edilebilir. 

böylece hem kadınların "bana sahip oldu" gerzekliğinden (ki vajinasında ruhsat taşıyan kadını kim ne yapsın) hem de erkeklerin aptal bekaret saplantılarından kurtulmalarına yardımcı olunabilir. bonus olarak ikinci sınıf olmak kadınların doğasında var diyen mallar sürüsü susturulabilir, artan etlerden pilav yapılıp doğayı çözdüm ben tribindeki örümcek kafa şövenlere yedirilebilir.


once bir bicak aliyorlar.

genelde ateste isitmiyorlar.

ya da kaynar suya batirmiyorlar.

birkac dakika icinde hissedeceginiz aciya karsi, sizi uyarmiyorlar.

bicagi vajinaniza yaklastirip, klitorisinizi cikariyorlar.

ya da vajinanizin dudak gibi iki yana acilan kismini.

ateste isitmadiklari, ya da kaynar suya batirmadiklari bicaklariyla, sokup atiyorlar.

bazen ikisini de.

genelde kan kaybindan öluyorsunuz.

hemen degilse de ilerleyen gunlerde.

ya da cocugunuz olmuyor hic. olursa da olu doguyor bircogu.

ya da hayatinizin sonuna kadar cinsel haz hissetmiyorsunuz.

amac da o zaten.

bu işin en kotu kisimlarindan birisi eylemin steril ortamlarda yapilmamasindan dolayi yaralanmalarin hatta olumlerin olmasidir. bu konuda top model'lerden birisi (kendisi de maruz kaldigi icin) yogun kampanya yapmaktaydi.

erkek sünneti ile karıştırılmaması gerekendir. hani illa anlatın da anlayalım aradaki fark nedir derseniz;

kadın sünneti klitorisin tamamının kesimi anlamına gelir. yani bir nevi penisin tamamını kesilmesine denktir. kadının klitoral orgazmnını yok eden süreçtir. bazı uygulamalarda iç ve dış dudaklar da kesilir. bu neye denk gelir derseniz hani testislerin kesilmesiyle simgeleştirelim ki anlaşımayan bir şey kalmasın.

tabi bu işin son derece ilkel ekipmanla canlı canlı yapıldığını bir çok kadının enfeksiyon ya da kan kaybından öldüğünü de eklersek resim tamamlanır sanırım.

iyinin kötüsü kadın sünnetinin "kültürel öğe" kabul edildiği ülkelerde bu uygulama evlilik için önşarttır ve 12-13 yaşlarda-genelde 15 yaş altı- kız çocuklarına uygulanır. bu işi pratiğini yapanlar ise işin kötüsü genelde söz konusu çocuğun (!) annesi, büyük ablaları ile birlikte sünnetçi teyzelerdir. kadınlar arasında bunlar konuşulmadığı için kız çocukları güle oynaya sünnete giderler ve kendileri koşa koşa cinselliklerinin örselenmesine razı olurlar.

erk sahibi erkekler ise bu işlere ellerini bulaştırmadıkları gibi, konu konuşulmadığından sonuçları konusunda bilgisizdirler. bazı bazı enfeksiyondan ölen kardeşleri ardından, arkadaşları arkasından üzülür ve sonra unutur giderler.

bir nevi işkencedir, cinselliğin küçük yaşta iğdiş edilesi, bedenin sakatlanmasıdır.

modern diye addedilen çağın gelmiş geçmiş en büyük insanlık suçlarından biri. unıcef'in raporuna göre dünyada 125 milyondan fazla sünnet edilmiş kadın ve kız çocuğu var. 30 milyonu ise 10 yıl içerisinde bu acımasızlığı yaşayacak.

raporun sonucuna göre sünnetin yapılmasının en büyük nedeni "toplumda kabul görmek". freud'un penis envy teorisinin uygulamaya dökülmüş hali demek doğru olur mu bilmem. lakin erkeklerin sünnet oldukları gün toplum tarafından "erkek" oldukları gerçeğiyle karşılaşınca bunun mümkün olabileceğini söyleyebilirim.

sünnetin nasıl yapıldığı meselesi ise tam bir felaket. örneğin yemen'de sünnetlerin yüzde 97'si evde gerçekleştiriliyor ve yüzde 75'i bıçak veya jilet yoluyla yapılıyor. düşünmesi bile ürkütücü.

kimse bana modern dünyadan bahsetmesin.

Konuya dair daha da detaylı bilgi isteyenler için gerçek bir hikayenin anlatıldığı başarılı bir film: Desert Flower