İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Ufak Kurallar

İnternetten bir şey alırken nelere dikkat etmeli? Kasım ayının gelmesiyle pek çok alışveriş sitesinin kampanyaları başlamışken birkaç hatırlatma yapmak iyi olacaktır.
İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Ufak Kurallar
iStock

hepsiburada, trendyol gibi sitelerin yaptığı efsane cuma vb. indirim dönemlerinde gösterilen tepkilerden dolayı bu yazıyı yazma gereği duydum. toplum olarak maalesef internet alışverişi konusunda yeterince bilinçli değiliz. etrafımda hala bazı ürünleri görünce "şu fiyattan şu fiyata inmiş, müthiş indirim değil mi?" diye heyecanlanan insanlar var. o yüzden naçizane birkaç öneride bulunmak istiyorum internet alışverişi ile ilgili, umarım bazı arkadaşlara faydalı olur...

1) hiçbir sitede hiçbir zaman üstü çizilen fiyata aldanmayın hatta bakmayın bile. muhtemelen daha önce o ürün o fiyata hiç satılmadı. tamamen şişirme rakamlardan ibaret üstü çizili olanlar. mesela aylardır 50 liraya satılan logitech mouse, bir sitenin efsane cuma indirimlerinde 300 liradan 50 liraya inmiş gibi gösterilmişti.

2) bir ürünün fiyatının uygun olup olmadığını, diğer sitelerle karşılaştırarak değerlendirin. ürünün marka, model ve hatta mümkünse ürün kodunu (özellikle kıyafetlerde geçerli bu) google alışveriş'te aratın, n11, amazon, trendyol, hepsiburada vb güvenilir sitelerin tamamında, giyim alışverişlerinde de ayrıca markanın kendi sitesinden fiyat araştırması yapın ve ona göre alın.


3)
telefon, elektronik, beyaz eşya, araba lastiği vb. gibi yüksek fiyatlı ürünleri almadan önce, çok acil değilse biraz bekleyin. indirim dönemlerini takip edin, indirim dönemine girmeden önce fiyatları not alın ve indirim dönemindekiyle kıyaslayın.

4) internetten alışveriş çeki, indirim kodu vb. şeyler alıp, satın alacağınız ürünleri daha uygun fiyata alabilirsiniz. bazı sitelerde cüzi rakamlara alışveriş çekli hesaplar satılmakta.

5) kredi kartı bilgilerinizi girerken sanal klavye kullanmanız bir boka yaramaz bunu bilin.

6) tarayıcıdan her zaman girdiğiniz siteyi kontrol edin fake domain olmasın.

7) bla bla satın al ile rastgele adını bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmak yerine piyasadaki belli başlı ticaret sitelerine yönelin, en azından iade sorunu yaşamazsınız.

8) her ürünün ve satıcının yorumlarını okuyun.

9) üşengeçlik yapıp kart bilgilerini siteye kaydetmeyin.

10) bilmediğiniz bir bilgisayardan kart bilgilerini girmek yerine kendi cep telefonunuzun uygulamasını tercih edin.