İnternet Alışverişlerinde Ürünle Birlikte Gelen Faturanın Doğruluğunu Test Etme Yöntemi

Sanal yolla yapılan alış verişlerde satıcının vergi verip vermediğini anlamanın bir diğer yolu da faturayı incelemek. İşte yöntemi.
İnternet Alışverişlerinde Ürünle Birlikte Gelen Faturanın Doğruluğunu Test Etme Yöntemi
iStock

sadece instagram üzerinden türkiye genelinde milyonlarca liralık satış yapılmaktadır ve bunun büyük bir bölümü faturasızdır. yani sadece instagram üzerinden her ay büyük bir vergi kaybı gerçekleşmektedir.

üstelik sadece instagram değil, e-ticaret yolu ile aracı firmalar üzerinden aldığınız ürünlerin bir kısmında da kargo ile birlikte faturanın gelmediğini görürsünüz.

kargo elinize ulaştığında ürüne kavuşmanın heyecanı ile faturayı görmezden gelmeyin. fatura ürün ile gönderilmediyse firmadan mutlaka faturanızı talep edin. çünkü fatura gönderilmeyen ürünlerin bir kısmında faturasız satış yapılmıştır.

gönderilen faturanın doğruluğundan şüphe ediyorsanız, gelir idaresi başkanlığının aşağıdaki sorgu ekranından kontrol edebilirsiniz:

fatura sorgulama

faturanız elinize ulaşmadıysa (faturasız satış) ya da kontrol ettiğinizde sistemde böyle bir fatura bulunamadıysa (sahte fatura durumu), 189 maliye şikayet hattına durumu bildirerek araştırılmasına yardımcı olabilirsiniz.

sizler de bu bilinçle haksız kazancın önüne geçebilirsiniz. şimdiden elinize sağlık.