İnternet Kotalarınızın Windows 10 Yüzünden Dolabileceği Gerçeği

Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ve internet kotanız normalden çabuk bir şekilde bitiyorsa, Sözlük yazarı ''insanri''nın bahsettiği konuya bir bakmanızı öneririz.
İnternet Kotalarınızın Windows 10 Yüzünden Dolabileceği Gerçeği
iStock.com

windows 10 kullananların dikkatle okuması gereken bilgiyi giriyorum. 

microsoft her güncellemede kendi sunucularına yük binmemesi için her bilgisayarı birer update server olarak ayarlamış. mesela güncellemeyi aldığında iş bitmiyor. internet üzerindeki diğer bilgisayarlara güncelleme senin üzerinden gidiyor. bir nevi torrent server misali. bunu kapatmayan arkadaşlar haberleri olmadan gigabaytlarca veri transferi yapıyor. kapatmak için

windows ayarları => güncelleştirme ve güvenlik => gelişmiş seçenekler => güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç diyoruz.

iStock.com

gelen pencerede açık olan tiki kapalı hale getiriyoruz. eğer kendi ağımızda windows 10 lu bilgisayarlar var ise açık ve yerel ağımdakiler diyebiliriz. bu seçenek sadece kendi ağımızdaki bilgisayarlara güncelleme dağıtır.

zorunlu edit: superonline upload için kota uyguluyor
adres

ayrıca mobil telefonu modem olarak bağlayan ve tarifeli bağlantı özelliğini seçmemiş arkadaşlar için mobilde ciddi sıkıntılar oluşabilir.