İnternetin Olmadığı Zamanların En Büyük Teknolojisi: Teletext'e Dair Unutulmayanlar

1990'lı yılların başında TRT Telegün ile hayatımıza giren interaktif televizyon teknolojisi Teletext, internetin ve bilgisayarların olmadığı zamanların en büyük eğlencelerinden ve bilgi kaynaklarından biriydi. Şimdilerde unutulan bu teknolojiye dair hatırlanan pek çok şey var.
İnternetin Olmadığı Zamanların En Büyük Teknolojisi: Teletext'e Dair Unutulmayanlar

ilk aşk gibi bir şey lan.

bilgisayardan internetten önce bu vardı hayatımızda. gerçi tam olarak vardı diyemem kendi adıma, zira bizim televizyonun böyle über bir özelliği yoktu ve fakat akraba evlerinde denk geldiğimde saatlerimi geçirirdim başında. hava durumu desen var, fikstür desen var, güncel haberler desen var. internete ilk girdiğimde hissetiklerimi belki bir kademe düşüğüyle yıllar önce hissettirdi bu meret bana. sosyal statü belirleyicisiydi gözümde resmen. gerçi öyle hala, nerde teletext seven bir insan var, işte orada güzel bir insan vardır.

şimdilerde boşladık biraz elbet ama yeri ayrıdır kalbimizde.
unutulmadın teletext.

bulmacalar bilmeceler olrudu. mavi revela tuşuna basınca cevabı gösterirdi...

şimdi 8-9 yaşındaki cocuklar ise ipad ile oyun oynuyor. yazıkmış lan bize.

bir nesile mastürbasyon malzemesi/aracı olmuştur. bu günlere çok yokluklar çektik de geldik, şimdi kıymet bilmiyoruz amk.

şaka maka cidden erotik içerik vardı teletext'lerde. piksellerden oluşan memeye benzer objeler, tangaya benzer siyah pikseller vardı. demek hayalgücü denen şey o zamanlar tavan yapmış dünya çapında.

ben küçüktüm, babam burdan borsa takip ederdi. ben de anca kanald'ninkinden açar yayın akışında çizgi filmler ne zaman başlarmış ona bakardım, o zamanlar nasıl oluştuğunu anlamasam da süper lig puan durumuna bakardım. çok büyük teknolojiydi, çoğu insan bilemedi kıymetini.

90'ların "ara teknoloji"lerinden birisiydi. çağrı cihazı gibi. öncesi sonrası yok.. bir anda ortaya çıktı. sonra gelişmedi evrilmedi, devrildi.. internet'in teletext'i uçurmak için hafifçe üflemesi yetti. 

teletext ile ilk defa güncel bilgiye istediğimiz anda ulaşıyorduk, haber bültenini beklemeden habere biz gidiyorduk, efsane trt-text 201. sayfayı söylemeye hiç gerek yok zaten.
internet, dünya devleri ve ciddi türk kanallarının hala teletext servisi vermekten utanacağı kadar gelişince sahneden çekildi. 

hala çalışan teletextler mevcut, mesela show tv'ninkine bakıp küçük bir şok geçirebilirsiniz hala...