İnternette Gezinirken Anonim Kalma İhtimalinizi Artırmak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

İnternette anonim kalmak sanıldığı kadar kolay değil. %100 olmasa bile yine de anonim kalma ihtimalinizi oldukça yüksek seviyelere çeken adımlarla bakalım işe nereden, nasıl başlanır?
İnternette Gezinirken Anonim Kalma İhtimalinizi Artırmak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar
iStock


internette, %90 üzeri bir oranla evinizdeki bilgisayar ve isp'niz ile anonim kalmak istiyorsanız klasik olarak bildiğiniz vpn'ler ortalama %30 civarı anonimlik sağlamaktadır.

büyük oranda anonim kalmanız için yapmanız gerekenler

- işletim sisteminizi değiştirin. hard diskinizin bir bölümünü klasik adı ile bilinen linux tabanlı bir işletim sistemi kurun. bundan sonraki şeyler hem windows hem de linux tabanlı işletim sistemleri için geçerli.

- maksimum anonimlik için tor tarayıcısını indirin. ülkemizde yasaklı olduğundan şimdilik herhangi bir vpn servisi ile siteye girip indirin.

- tor browser'ın installer'ı diğer programlar gibi kurulmuyor, direkt olarak masaüstüne klasör ve kısayol olarak geliyor. yani silmek istediğinizde bu ikisini silmeniz yeterli. tor kullanırken arka planda herhangi bir tarayıcınız açık olmasın.

- tor browser'ını kullanmaya başlamadan önce ücretsiz, public dns serverlarından birini seçip, modeminizin dns kısmına ve ağ bağlantılarınızın dns kısmına girin.

public dnsler

bütün bu aşamalardan sonra tor browserını açıp tam ekran yapmadan '''''pencere''''' içinde açıp gezintinizi yapın.

- bir yere kayıt olurken geçici e-posta adresleri kullanın. 5 dakikalık 10 dakikalık mailler hem sizi spam maillerden koruyacak hem de istediğiniz kadar boş beleş sitelere kayıt olabilecek ve asıl e-posta adresinizi vermemiş olacaksınız.

geçici e-posta 1
e-posta 2

tor + public dns + pencere ekranında gezinti ve geçici e-posta adresi ile %90 üstü oranda internette izinizi kaybettirirsiniz. geriye kalan %10 gibi kısım çocuk pornosu gibi aşağılık şeyler yapan için kalan kısım. onlar ne yaparsa yapsın bu tip ekstrem önlemlerde dahi yakayı ele verirler. kendileri programcı olmadığı ve özel node'lar ile 10-12 adet farklı bağlantı kurmadığı sürece yakalanmaktan kaçamazlar.

peki bu ekstrem önlemler neden lazım ?

herkesin kendine göre nedeni vardır. o nedenleriniz için size gereken en iyi çözüm yukarıdaki işlemlerdir.

tor olmadan aynı işlemleri yapabilmeniz mümkün. ancak bunun için ek olarak vpn almanız gerekir ki ücretli vpn'lere bitcoin ile ödeme yapmadığınız sürece takip edilirsiniz. bitcoin ile ödeme yaparsanız, kullandığınız tarayıcının bütün geçmişini her kullandığınızda silmeniz gerekli.

vpn + bitcoin ile ödeme + dns + geçmiş silme + geçici - e posta + pencerede açma ve gezinti. size tor kadar olmasa da ortalama %70-80 üzeri anonimlik kazandıracaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir