İrlanda'da Kadınların Evlilik Teklifinin Reddedilmediğine İnanılan İlginç Artık Yıl Efsanesi

29 Şubat özellikle İrlandalılar için oldukça özel bir tarih. Bu tarihte çok da alışık olmadığımız bir evlilik teklifi efsanesi varmış. Bu efsaneye inanan kadınlardan bazılarının hala evlilik teklifi ettiği özel yılın tarihini Sözlük yazarı "saygilar" anlatmış.
İrlanda'da Kadınların Evlilik Teklifinin Reddedilmediğine İnanılan İlginç Artık Yıl Efsanesi
iStock.com


her dört senede bir yaşanan bu özel tarihte irlanda'da kadınlar erkeklere evlenme teklifi ederse kabul edileceğine dair bir inanış var. üstelik bu inanışa göre eğer teklifi reddeden bir erkek olursa onun bir şekilde cezalandırılacağına inanılıyormuş.

bu inanış 19. yüzyılda yaygınlaşmaya başlamış. kadınlar bu özel günde karpostallarla evlenme teklifi ediyor.

tabii bilimsel açıdan çok da değeri olmayan bu inanışın bir kültürü var.

efsaneye göre bu inanış taaaa 5. yüzyıla kadar dayanıyor. bridget ismindeki rahibe [(bkz: saint patrick)st. patrick] e (bu isim irlandalılar için oldukça özel bir isim) kadınların evlenme teklifi için çok uzun süre beklediğini söylüyor. st. patrick'te bunun üzerine kadınların dört yılda bir yaşanan bu günde evlilik teklifi etmesiyle ilgili bir talimat vermiş. bu tarihten itibaren bu efsanenin yayıldığı düşünülüyor.

bir diğer inanışa göre ise iskoçya kraliçesi margaret 1288'de bekar kadınların artık yıllarda evlenme teklifinde bulunmasına izin veren bir kanun çıkarmış.

artık yıl diye bir efsane çıktıkça olayın dallanıp budaklanmaması da kaçınılmaz olmuş. ortaya çıkan diğer efsanelerden bazıları ise şöyle olmuş

- iskoçya inancına göre artık yılda doğan kişinin hayatı daima acıyla olur. oldukça dramatik.

- bir önceki maddenin aksi olarak diğer inanış ise bu gün doğan kişiler çok şanslı olurmuş.

- yukarıdada bahsettiğim gibi bu gün evlenme teklifi eden kadının evlilik teklifini kabul etmeyen erkekler cezalandırılır. efsanelikten ayrıldığı nokta ise şu: iskoçya'da kraliçe margaret evlilik teklifi yapan kadının rüyasındaki evliliği gerçekleştirmeyen erkekler için para cezası emretmiş.

- artık yıl boyunca evlenmemeli/boşanılmamalı. bu da yunanlılara ait bir efsane.

- ölüm belası hepimizin üzerinde. insanlar artık yılda ölüm sayısında artış olduğuna inanıyor. bu da doğruluğu kabul edilmiş bir bilgi değildir. o yüzden şimdiye kadar efsane olarak anılmıştır.

büyün bunların yanında bu efsanenin anlatıldığı dandik bir film de var: leap year


film her ne kadar ortalamanın altında olsa da irlanda'nın güzelliklerini görmek için muhteşem bir fırsat. gerçekten ülkeyi ancak bu kadar tatlı anlatabilirlerdi. tavsiye ederim.

kaynak:

http://www.bbc.com/…r/2016/02/160229_artikyil_5_gch
http://preen.inquirer.net/…-that-wed-like-to-debunk