İrlanda'nın Resmi Sembolü Olarak Bilinen Üç Yapraklı Yonca: Shamrock

18. yüzyıldan itibaren İrlanda'nın sembolü olarak benimsenen üç yapraklı yonca Shamrock'un kısa tarihi.
İrlanda'nın Resmi Sembolü Olarak Bilinen Üç Yapraklı Yonca: Shamrock
iStock

18. yüzyıldan itibaren irlanda'nın resmi sembolü olarak bilinen üç yapraklı yoncadır shamrock. adı irlanda ingilizcesinde küçük yonca anlamına gelen "seamróg" kelimesinden türemiştir. 6. yüzyılda aziz patrick, adada hristiyanlığı yayma çalışmalarını başlattığında kutsal üçleme kavramını (bkz: ekanim-i selâse) açıklamak amacıyla kullanıldığı iddia edilse de, bu iddia ilk olarak 1726 yılında ortaya atıldığından, kuvvetle muhtemel doğru degildir. irlanda ve dünya genelinde birçok yerde bu yonca, aziz patrick ile bütünleştiğinden 1726 yılından bu yana aziz patrick günü'nde yaka üzerine giyilir (bkz: st. patrick's day).


hristiyanlığın adaya gelişinden önce ise shamrock, pagan kelt rahip sınıfı icin kutsal sayılırdı. üç sayısı, nümerolojide kutsal bir yere sahipti ve üç yapraklı bu bitkinin sihirli olduğuna ve kötü ruhları tespit etme gücüne sahip olduguna inanılırdı. bu sebeple günümüzde bile şans getirsin diye irlanda düğünlerinde gelin buketi ve damat yaka çiceği üç yapraklı yonca içerir.


kraliçe victoria döneminde ise shamrock, isyanın ve ingiliz kraliyetinden bağımsızlığın sembolü oldu. yonca giymek suç olarak sınıflandırıldı ve giyenler ölüm cezasına çarptırıldı.

günümüzde ise shamrock, irlanda'da gururun simgesidir ve avrupanın her kentinde en az bir irish pub'a verilen isimdir. son araştırmalara göre, kırmızı yoncanın şifalı bir bitki olduğu öğrenilmiştir. sedef ve egzama gibi cilt şikayetleri için alternatif ilaç olarak kullanılmaktadır.