İş Hayatına Adım Atacak Herkesin Bir Gün Tanışacağı Tipik Karakterler

İş hayatında olanların çok yakından tanıdığı bu karakterler, iş hayatına girecek olan kişiler için ise ön bilgi niteliğinde. Hemen her iş yerinde olan bu tiplerden bazısı eğlendirirken bazısı hayattan bezdirir.
İş Hayatına Adım Atacak Herkesin Bir Gün Tanışacağı Tipik Karakterler
iStock.com

kraldan çok kralcı: fazla mesaiye kal diyen üstü olmasa da fazla mesaiye kalalım diye ısrar eder. eve gidince yapacak işleri yoktur sanırım.


az çalışan goy goycu: sürekli şirketin olumsuz yanlarından bahseder. yatışlarda olmasının bir sebebi vardır aslında.

kötü espri yapan tip: mevkisi üstteyse güleni çoktur, değilse arkasından güleni.

gıybetçi: hemen hemen herkes. ortamda olmayan hakkında konuşmak farzdır. günde en az 9 saatin geçtiği yerde zaman nasıl geçer sonra?

çıkıntı: kendisine sorulan her soruya soruyla ilgisiz cevaplar verir. bu yetmez gibi sormadığınız kısımlara da burnunu sokarak bin tane hata bulur ve tepeden bakarak önce bu hataların düzelmesi gerektiğini söyler.

kuyu kazici egoist: pozisyonu iyi olsa dahi baskalarini hazmedemez. pozisyonu kotuyse les kargasi gibi birinin ayaginin kaymasini bekleyen (ya da kendisi bizzat planlar ve mobbing yapan) tiplerdir. genelde iyi uni mezunlari ya da kezbanlardir. her ikisi de olabilir fark etmez. cok dikkatli olunmali ve ters dusulmemelidir.

hazimsiz kezbanlar: bunlar yukaridaki arkadasla ayni familyadandir. hem guzel hem basariliysaniz bu tiplerden mobbing yemeye hazir olun, buyuk bi savas sizi bekliyor. bunlarla basa cikmanin tek yolu yapay samimiyet yaratmaktir. lanet olsun ki oyledir, yoksa ne isinizi yaparlar ne de birlikte calisirlar. direkt kavga cikarabilir ve mudurunuzu manipule edebilirler. yilanlar ayyy tissssss


isini sevmeyen tipler:
azicik yogun olurlarsa size mesai saatlerinizi rezil eden, hem de birlikte is yapiyorsaniz sinirlerinize hakim olmaniz gereken tiplerdir. sakin ola ki ona isini sevmedigini bu yuzden motivasyonsuz oldugunu soylemeyin. bunlarin ne beyni vardir ne de islerini degistirmeye gotleri yer. oluruna birakin, yorumsuz kalin.

cool tipler: bunlar genelde elflere benzer. sinirleri alinmis gibi inanilmaz bir poker face ile islerini tikirinda halleder ve mesai bitince giderler. bunlar dedikodu da yapmazlar ama dikkat edin pandora'nin kutusu gibi her an surpriz yasatabilirler.

mesai saati süresince al pacino, öğle yemeği ve iş bitimi fatih ürek olan tipler.

benim en çok karşılaştığım tipler ilk anda şuna dikkat et buna dikkat et deyip baştan taraf oluşturma çabasında olup ondan sonra da yaniii senin iyiliğin için canımmm yine de sen bilirsincilerdir. aq sana kim dikkat edecek peki piççç.


zaten görev tanımı içinde olan bir işi rica minnet yaptırdığınız, sizin özel işinizi halletmiş gibi karşılığında da bir şeyler ısmarlamanızı isteyen kişiliklerdir. bulundukları kabın şeklini alırlar.

mesela bizde kendisi olmasa şirketin yürümeyeceğini düşünen bir yemekçi abla var. bana "amaannnnnn hastaysan git hiç durma; bana bulaşırsa bu şirketin hali ne olur hiçbişey yürümez" demişliği var. söz konusu temizlik olunca kılını kıpırdatmaz, patronlar dışında kimseye çay kahve servisi yapmaz, ama akşam bulaşık makinesi boşaltılmamışsa, sabah çay demlenmemişse trip atar. ki kendi işleri. enteresan bir ablamız.