İş Hayatında Kariyer Basamaklarını Hızla Çıkmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı Tavsiyeler

Kariyer basamaklarını hızla çıkmak için sadece yaptığınız iş değil, iş hayatındaki tavrınız da oldukça önemli. Dikkat edilmesi gereken çok fazla şeyin olduğu bu yorucu yolda öne çıkan şeyler nelermiş, bakalım.
İş Hayatında Kariyer Basamaklarını Hızla Çıkmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı Tavsiyeler
iStock


- zamanınızı iyi yönetin. önemli olan ne iş yaptığınız değil, onu ne kadar zamanda yaptığınız. (bütün maddelerin temelinde bu yatacak)

- birinci madde ile birleştirerek mutlaka acil iş ve önemli iş ayrımı yapın. bu şekilde daha verimli çalışırsınız.

- önceliklerinizi sıralandırın ve en önemlisi dinlemeniz olsun. baltayı bilemezseniz kesmez gibi klasik bir örnekte verebilirim tabii.

- iyi bir lider olmanın yolu iyi bir takım arkadaşı olmaktan geçer. takım arkadaşlarınızı iyi tanıyın ve kendinizi iyi tanıtın.

- devamlı inovasyon çok önemli. yeni ekonomide sürekli eğitim vardır. kendinizi sürekli yenileyip geliştirmelisiniz. çalıştığınız sektör ne olursa olsun diğer firmaları takip etmeniz ve çalıştığınız yere başka ne şekilde faydalı olabileceğinize bakmanız gerekir. kendinizi mutlaka diğer çalışanlardan ayıran bir özelliğiniz olmalı. fark yaratırsanız karşılığını da alırsınız.

- sinirlerinizi aldırın ve işe öyle gidin. genç ve çömez olduğunuz için çaycı bile yüklenecektir size. (çaycı dediğime bakmayın 15 senelik çaycı olunca ceo'nun bir altı ayarında bir şey oluyor.) %100 haklı olsanız bile hakkınızı arayıp dikkat çekmeyin. uzun yıllar şirketlerde dirsek çürütenler hikaye dinlemekten hoşlanmazlar. sus, kaydet ve devam et.. gün olacak devran dönecektir. yeni girdiğin için %100 haksızsındır. çünkü 15 yıllık adam için 'o adam yapmaz' derler. senin için demezler.

- kimsenin sevmediği angarya işleri yapın. iş bitirdiğinizi görenler bir süre sonra size daha önemli görevler verecektir. bir gün bir bakmışsınız size bu görevi verenden daha hakim olmuşsunuz olaya.

- her departmanda neler olup bittiğini işlerin nasıl döndüğünü bilin. 'hacı şimdi senin olayın nedir' gibi değil. sessiz ve derinden. öğrenin ve kaydedin. işe yarayacak hepsi.

- kibar olun. nezaket önemlidir. karşındaki çok sinirli olabilir. %100 haklı olabilir. tatlı-sert olun. nezaket dahilinde laflarınızı sokun ve çekilin. karşıdaki insan çıldıracak ve kontrolden çıkacaktır. işte şimdi karşıdaki haksız. şimdi gönül rahatlığıyla şikayet edebilirsiniz.


- gelelim mobber'lara. işte şimdi kardeşim burayı iyi dinle. buna aynı odadaki biri tarafından maruz kalıyorsanız -ki ben kaldım- en zor teste geldik demektir. o ne kadar taciz ederse etsin kesinlikle karşılık vermeyin. sinirlenmeyin. nezaketten ödün vermeyin. gün olacak devran dönecektir.

'ohoo hacı sokarım şefliğine ne biçim hayat lan bu!' dediğini duyar gibi oldum. hepsini hesaplayarak girdim ve başıma gelecekleri biliyordum. ama ne oldu? herkes önümde el pençe divan. gün oldu devran döndü. şirket tarihindeki en yüksek zam oranını (%45) ve terfiyi aldım kardeşlerim.

özetle 3 şey: çelik gibi sinir, sabır ve nezaket. ceo olunca gene yazıcam..

- yalakalık yada her ne sebeple olursa olsun, pembe de olsa beyaz da olsa yalandan uzak durun.

- üzerinize aldığınız sorumlulukları eksiksiz hatta sizden istenilenin fazlasıyla yerine getirin.

- her şeye atlamayın, sonradan yapamayacağınız işlerin, sorumlulukların altına gitmeyin.


- giyiminize, tarzınıza, bakımınıza ve insanlarla olan ilişkilerinize dikkat edin.

- iş dışında bile çizginizi bozmayın (içerde ciddi dışarda çok yavşak olmayın, tutarlı ve orta bir yolunuz olsun)

- iş yerinde hemen hemen herkesle iyi geçinin.

- saçma sapan (siyaset ve spor odaklı) şirket içi mail trafiğine girmeyin.

- sosyal olun, yemek, maç, gezi, sosyal proje ne varsa katılın; zarar gelmez.

- savurgan olmayın, pinti de görünmeyin.

- maaşınızdan, işinizden yada şirket imkanlarından ulu orta şikayetçi olmayın, beğenmiyorsanız siktirip gidin.

Bu içerik de ilginizi çekebilir