İşçinin ve Emekçinin Bayramı 1 Mayıs'ı Kutlamayı Hak Edenler ve Hak Etmeyenler

Takvimler 1886 yılının 1 Mayıs'ını gösterirken Chicago'da o güne kadar görülmemiş bir işçi grevi başladı ve tarihe "uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak geçti. Bugün işçi bayramı olarak kutladığımız bu önemli günü kutlamayı hak edenler ve hak etmeyenleri Sözlük yazarı "dikakana bey" listelemiş.
İşçinin ve Emekçinin Bayramı 1 Mayıs'ı Kutlamayı Hak Edenler ve Hak Etmeyenler


1 mayıs kutlu olsundur.
ama herkese kutlu olmasın.
benim değil mi 1 mayıs, istediğim için kutlu olsun derim, istediğim için demem.


kimlerin 1 mayıs'ı kutlu olsun?

öncelikle kimsenin hakkını yemeden, kendi emeğiyle ayakta duran, yaşayanlara kutlu olsun.

her hangi bir özelliği sayesinde değil, örneğin ırkı, dini, siyasi görüşü, aşireti, mezun olduğu okulu, babasının arkadaşı falan değil, sadece ve sadece kendi emeği ve becerisiyle hayatının kazananlara kutlu olsun 1 mayıs.

sadece kendini değil, hakkı yenebilecek herkesi gözetenlerin, başkaların haklarını da kendi hakkıymış gibi - hatta daha fazla- savunabilen insanların 1 mayıs'ı kutlu olsun.

haksızlığa karşı mücadele etmeyi bir salaklık değil, bir onur sayanların, bunun için hayatını ortaya koyanların 1 mayıs'ı kutlu olsun.

din, dil, ırk ayırmadan, herkesin yaşam hakkına saygı duyan, ama emek vermeden işini yoluna koyanlardan nefret edenlerin 1 mayıs'ı kutlu olsun.

egolarını tatmin etmek için değil, başka insaların da çalışma hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla çalışanların 1 mayıs'ı kutlu olsun.

insanları yaptıkları iş, kazandıkları para, giydikleri kıyafetler, bindikleri otomobiller, yaşadıkları semtler, başlarına taktıkları ya da takmadıkları kumaşlarla değil, insan olup olmadıklarıyla değerlendirenlerin 1 mayıs'ı kutlu olsun.

çoluğu çocuğu için, patron anasına söverken dişlerini sıkıp çalışanların, çalışmak zorunda kalanların, umutlarını ıslıkla söyleyenlerin 1 mayıs'ı kutlu olsun!

çocuğuna, hak yememeyi, insanlara saygı duymayı, kimseyi ezmemeyi öğütleyen anaların, babaların 1 mayıs'ı kutlu olsun.


peki kimlerin 1 mayıs'ı kutlu olmasın?

tabi ki öncelikle, emeğiyle, bilgisiyle, çalışmasıyla değil, herhangi başka bir şeyiyle (ailesi, partisi, dini, vs, vs...) ile parayı götüren, başkalarının emeğini çalarak, başkalarının omuzlarına basarak yükselenlerin 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

halkı fakirliğe mahkum edip kendi ve çevresini ihya edenlerin 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

inançlar veya kişilerin arkasına sığınıp, kendine beleş hayatlar kuranların 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

hayatında emeğe ve emekçiye saygı duymamışken, sırf bugünkü iktidara muhalif olacağım diye 1 mayısçı geçinenlerin 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

zamanında hak arayanlara, "komünist bunlar" diye burun kıvırıp onların hapislerde, işkencelerde erimesine ses çıkarmayan, ama bugünkü iktidar rahatını bozunca 1 mayısçı geçinenlerin 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

zamanında sınıf mücadelesi içinde yer almış, ama aslında derdi "ne modaysa onun içinde kendi egosunu tatmin edecek bir yer kapmak" olan ev bugün emekçilerin düşmanlarıyla kolkola gezen döneklerin 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

kendi emeğini her gün sömürtüp, "ama bizim patron da namazında, niyazında adam, fabrikaya da cami yaptırdı" diyerek çoluğunun çocuğunun ekmeğinin peşine düşmeyen, hakkını aramayan bilinçsiz işçilerin ve emekçilerin de 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

kendi hakkını arayanları "anarşist, komünist, dinsiz" diye yaftalayıp, kaynayan kazandan yukarı tırmanmaya çalışanları aşağı çeken zavallıların da 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

daha dün halkın, emekçinin içinden çıktığını söyleyip, grevlere destek pozları verip, bugün hakkını arayanlara set çeken, zenginin, kapitalistin sırtını sıvazlayıp garibana yumruğu indirenlerin 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

bugün 1 mayısçı geçinip, yarın iktidar değişince hakkını arayanlara yine karşı duracak devir adamlarının 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

çocuğuna diğerlerini ezmeyi, bakalarını hakkını gasp etmeyi öğütleyenlerin 1 mayıs'ı hiç kutlu olmasın.

memleket boğazına kara haksızlığa batmışken, emek, bilim, sanat için daha da karanlık bir gelecek hazırlanırken, tek derdi tuttuğu takımın bilmemnesi olanların 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

burada saymayı unuttuğum onurlu insanların 1 mayıs'ı kutlu olsun; sayıca maalesef çok daha fazla olan bir sürü şerefsizin 1 mayıs'ı ise hiç kutlu olmasın.

kısacası, çok ama çok az kişinin 1 mayıs'ı kutlu olsan; hemen hemen hepimizin 1 mayıs'ı kutlu olmasın.

zaten yukarıda 1 mayıs'ı kutlananlar çoğunlukta olsa, 1 mayıslar böyle kutlanmazdı.