İşini Sağlama Almak İsteyenler İçin Windows Bilgisayarlarda Klasör Linkleme

Bir Sözlük yazarından hayatınızı kolaylaştıracak bir bilgi gelmiş. Silinebilir kaygısı yaşadığınız önemli dosyaları yedekleme yapabileceğiniz basit ama etkili bir yol.
İşini Sağlama Almak İsteyenler İçin Windows Bilgisayarlarda Klasör Linkleme


öncelikle klasör linkleme nedir bi anlatayım

ben önemli dosyalarımı ve hem evde hem işte çalışacağım dosyaları senkronize olması için yandex’in yandex.disk bulutunda tutuyorum. ama aklımda sürekli “ulan acaba patlar mı başka yerlere de yedeklesem” fikri vardı. yalnız bulut yedekleme programlarının şöyle bir sıkıntısı var. hepsi farklı klasörlerde istiyor. ya da aynı klasör olursa iç klasörlerde hata veriyor vs. bu linkleme olayı sayesinde bir klasörümü hdd’nin farklı yerlerinde de “varmış gibi” gösterdim. o klasörleri de diğer bulutlardan (mega, google drive, dropbox) yedekledim. böylelikle bu dosyalar hdd’de 4 farklı yerde varmış gibi görünüyor ama aslında tek bir yerde var.


windows için dos ekranında mklink kodunu kullanıyoruz.

cmd ekranını yönetici olarak açıp şu kodu kullanıyoruz

mklink /d "d:\bulut\dropbox\sanal klasör" "d:\bulut\yandexdisk\gercek klasör"

bu kodu yazıp enterladığım zaman d diskimdeki bulut klasörünün içindeki yandexdisk klasörünün içindeki "gerçek klasör", d diskimdeki bulut klasörünün içindeki dropbox klasörünün içine "sanal klasör" ismiyle linklenmiş oluyor. dropbox programımın yedekleme klasörü de orası olduğu için otomatikman buluta yüklemeye başlamış oluyor. aynısını diğer bulutlar için de şöyle yapıyoruz mesela;

mklink /d " d:\bulut\onedrive\sanal klasör " "d:\bulut\yandexdisk\gercek klasör "

mklink /d "d:\bulut\gdrive\sanal klasör" "d:\bulut\yandexdisk\gercek klasör"

burada gerçek klasör yazan 2. kısımdaki adres bizim orijinal klasörümüzün yeri. ilk kısımdaki sanal klasör’ü ise bu koddan sonra windows kendisi oluşturuyor. gerçek klasörde yaptığımız tüm değişiklikler aynen sanal klasör’de de gerçekleşiyor ve aynı değişiklikler bulutlarda da olmuş oluyor otomatikman.


kaynağım şurası:

http://themt.co/…-klasorleri-esitlemeye-dahil-etmek

linux ve mac’te de nasıl yapılacağı anlatılmış. çok işime yaradı çok.

yandex'imde 50-60 gb dosya var nerdeyse (#58884403), ama içindeki çok önemli 500 mb dosyayı şu anda bütün bulutlara senkronize ettim, hepsinde tıkır tıkır işliyor. çok sağlamcı adamım çok...