İskoçya'da Gezginlerin Bedava Konaklayabildiği Barınma Evleri: Bothy

İskoçya'nın gezginler için ne kadar güzel bir memleket olduğunun kanıtı bu Bothy'ler.
İskoçya'da Gezginlerin Bedava Konaklayabildiği Barınma Evleri: Bothy

çiftlik barınağı olarak türkçeye çevirilen, etimolojik olarak muhtemelen iskoççaya dayanan bir kelime bothy.


zamanında çiftlik işlerinin yanında avcı barınağı, kaçak içki deposu vs. gibi işlevleri olan bothy'ler, günümüzde gezginlerin bedavaya konaklayabildiği bir nevi bedava otel hüviyetine bürünmüşler. genellikle gezginler ve trekkingcilerin temel barınma ihtiyaçlarını karşıladığı kulübeler/çiftlik evleri olmuşlar. 


bunda büyük oranda mountain bothies association olmak üzere, bothy'lerle ilgilenen bakımı yapan kuruluşların payı büyük. büyük çoğunluğu iskoçya'da olmak üzere yaklaşık 100 bothy var bu kurumlara bağlı.

Bothy'lerin yerlerini gösteren harita.

kapıları kilitlenmeyen, herkesin kullanımına açık olan bu bothy'lerde; temiz bırakmak, kısa süreli kalmak, çevreye zarar vermemek gibi bazı görgü kuralları da geçerli.


tabii bu yazıyı türkçe olarak okuyabilen herkesin aklına gelen ama kuş uçmaz kervan geçmez, araba gitmez yerlerde oldukları için gerçekleşmeyen suistimal edilme ihtimali insanı bir düşündürüyor. bir de çoğunlukla iskoçya'da ve iskoç insanları tarafından kullanıldığı gerçeği var tabii.


her neyse, belki günün birinde bunların bir şubesini açarız türkiye'de. kars'ı düşünüyorum konum olarak. iskoçya-londra arası mesafeyi ve iklim farkını düşünürsek kars civarları gayet uygun.