İsmini Değiştirerek Boston Maratonu'nda Koşmayı Başaran İlk Kadın Kathrine Switzer'in Gurur Dolu Öyküsü

1967 yılında koşulan Boston Maratonu'na ismini kısalttırarak gizlice katılan Kathrine Switzer'in öyküsünü yazarımızdan dinliyoruz.
İsmini Değiştirerek Boston Maratonu'nda Koşmayı Başaran İlk Kadın Kathrine Switzer'in Gurur Dolu Öyküsü
AP

kendisini tanımamıza vesile olan hadise şöyle cereyan etmiş: 

sene 1967 aylardan nisan ve yağmurlu bir havada boston maratonu var. herkes çizgide start düdüğünü bekliyor. bu esnada 261 numaralı yarışçı koşusuna hem kendisi, hem de cinsiyet ayrımcılığından muzdarip belki tüm bayanlar için son derece anlamlı bir gülümsemeyle başlıyor. 

ilk birkaç kilometre gayet keyifli geçiyor, korkularını biraz olsun yenip kendiyle gurur duymaya başlıyor. derken bu atmosfer bir başka yarışmacının koparttığı vaveyla ile dağılıyor:

 "yarışta illegal bir kişi vaar!!".. 

bunun üzerine yarışın komite başkanı jock semple koşucuların arasına komser memoli gibi dalıyor. erkeklerin yarıştığı bir koşuda bir kadın! olacak iş değil! hemen ablayı yarış alanının dışına çıkartmak için adeta üzerine çullanıyor, tartaklıyor, üzerindeki numarayı sökmeye çalışıyor 

"sen bu yarışa katılamazsın. bu bir maraton ve erkeklere ait" diyerekten. 

ama abla azimli, maratonu bitiriyor ve tarihe ilk kadın maraton koşucusu olarak geçiyor.

Kathrine Switzer'in bu isyanından 5 yıl sonra Boston Maratonu'na resmi olarak kadınlar da katılmaya başlar. 


1967 yılındaki maratonda kendisini engellemeye çalışan komite başkanı Jock Semple ise yıllar sonra hatasını anlar ve 1973 yılındaki Boston Maratonu'nda aşağıdaki pozu verirler.

Kathrine & Jock