Ispanağın İçine Karışarak İnsanları Zehirlediği Belirtilen Güzelavrat Otu Nedir?

İstanbul'da 2 Kasım 2019'da ıspanak tüketen 25 kişi, zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırılmıştı. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bugün yaptığı açıklamayla zehirlenmelere ıspanağın arasına karışan yabancı otlardan güzelavrat otu'nun neden olduğunu açıkladı. Peki nedir bu güzelavrat otu?
Ispanağın İçine Karışarak İnsanları Zehirlediği Belirtilen Güzelavrat Otu Nedir?
iStock

güzelavrat otu, solanaceae familyasından atropa belledonna bitkisidir. yurdumuzda trakya ve kuzey anadolu'da nemli ormanlarda yetişen otsu bir bitkidir. 

folia belladonnae (belladon yaprağı) ve köklerinin taşıdığı alkaloitler midriatiktir, yani göz bebeğini büyütürler. bu bitki ile zehirlenmede göz bebeğinin büyümüş olduğu görülür. 


bu bitkinin güzel avrat otu diye anılmasını sebebi ise rivayete göre eski zamanlarda kadınların gözlerine bu bitkiden elde edilen alkaloitleri damlatarak gözbebeklerini büyütmeleri ve bu şekilde güzel gözlere sahip olmalarıdır.

bu nedenle bitkinin italyanca adı belladonna'dır. güzel kadın/avrat anlamına gelir. gerçekten de yapılan bir araştırmada geniş gözbebeklerinin güzellik algısına katkıda bulunduğu saptanmış.

güzelavrat otu, doğu anadolu bölgemizde oldukça fazla bulunur ve böğürtlene benzeyen kırmızı bitkilerinin cazibesine kapılıp yiyen çocuklarda zaman zaman ölümle sonuçlanan zehirlenmelere neden olur.

güzelavrat otunun etkileri ciddi anlamda korkunçtur. güney amerika yerlilerinin tanrılarına ulaşmak için kullandığı bir ottur ayrıca. etkisi bir anda kendini gösterir. 

önce sıcak basar, sonradan soğuk soğuk terlersiniz. göz fonksiyonlarınız öylesine değişir ki olanlara inanamazsınız. gördüklerinize her ne derseniz diyin, ister tanrı ister hayal ister bok püsür... sonuç hep aynı. kırmızı ya da siyah bir kutu boyasının içine düşmüş gibi hissedebilirsiniz kendinizi. gördüğünüz her şey kırmızı ise şeytan sizi sevmiştir ve sizin bu otu içmenize izin vermiştir. ancak siyah görmüşseniz vay halinize... 

Dönünce Sizi Aylarca TBT'siz Bırakmayacak Muhteşem Tatil Yerleri

Fas - Cezayir Taraflarında Uyarıcı Etkileri Nedeniyle Çiğnenen Bitki: Yemen Otu