Ispanaktaki Demir Miktarının Yanlış Hesaplanmasından Doğan Bir Çizgi Film: Temel Reis

Bir hata nasıl popüler olur? İşte bunun hikayesi.
Ispanaktaki Demir Miktarının Yanlış Hesaplanmasından Doğan Bir Çizgi Film: Temel Reis

ıspanağın aslında, neredeyse hiçbir yararının olmaması aksine ortaya atılan bir iddiaya göre o zamanlar fransa'da kıtlık meydana geldiği için halk yiyecek sıkıntısı yaşıyor ve ıspanak gibi bir yiyeceği çocuklara, halka sevdirmek için temel reis adlı çizgi filmi sürüyorlar piyasaya.

hikaye olaydan çok daha sonraki dönemlerde 1870 yılında erich von wolf isimli kimyacının yeşil sebzelerin içerisinde bulunan demir miktarını ölçme çalışmasıyla başlıyor. fakat bu sırada ondalık rakamlarda yapılan bir hata sonucu 100 gramında 3,5 miligram demir bulunan ıspanağımız kendisini bir efsaneye dönüştürecek bir yazım yanlışıyla 35 miligram olarak yayına hazırlanıyor. yine de bu ıspanağı sevilmesine veya lezzetine herhangi bir gölge düşürmüyor tabii ki.


bir hata nasıl popüler olur? ıspanaktaki demirin hikayesi ve temel reis

hem de ne yaratılma... 1930'ların başında amerikan ıspanak tüketimini 3 katına çıkarmış bir etki bahsettiğimiz. ıspanak yiyerek süper güçlü ve süper sağlıklı olma fikri birdenbire popülerleşerek hem temel reis hem de ıspanağın müthiş faydalarını hayatımıza sokuyor . sonunda birileri yeniden deneyi kontrol etmeyi akıl adiyor ama artık iş işten geçmiş oluyor. 1937 yılında tekrar edilen bir deneyde ıspanaktaki demirin abartıldığı gerçeğiyle yüzleşen bilim insanları rakamları ve deneyi tekrar tekrar kontrol ediyorlar ama sonuç aslında kocaman bir hayal kırıklığı. 

67 yıl boyunca ıspanakta vaatedilen miktarlarda demir olmadığı gerçeğini açıklayan makale yayına alınıyor ve bilim dünyasını dönemine göre oldukça sallıyor. artık çok geç. bilim adamlarını şok eden bu gelişme halkı o kadar da etkilemiyor tabii ki. artık efsanenin geri dönüşü için çok geç, sadece amerika'da değil tüm dünyada artık temel reis ve ıspanağı fenomen oluyor.