İspanyol Sinemasının Babalarından Pedro Almodovar Hakkında İlginç Anekdotlar

70 yaşındaki ustaya dair az bilinen trivia'lar ve keyifli notları paylaşıyoruz.

ön not: aşağıdaki içerik, yönetmen hakkında detay bilgi içeren gerek sinema ile alakalı gerekse genel akışa yönelik muhtelif sitelerdeki bilgilerin, karşılıklı teyit edilmesi suretiyle tamamıyla tarafımca türkçeye çevrilmesinden oluşmaktadır. (imdb - the guardian - timeout - wikipedia - deadline - the-talks)

- tam adı pedro almodovar caballero'dur. ispanyol geleneklerine göre, doğan çocuklar, ön adlarını takiben babalarının soyadları ve en sonda da annelerinin kızlık soyadlarıyla kaydedilirler. almodovar babasının soyadı, caballero da annesinin kızlık soyadıdır ama caballero'yu hiç kullanmamıştır.

- babası antonio almodovar, 1950'li yılların hızlı sanayileşme hamlesiyle cebelleşen ve aynı zamanda faşist franco rejiminin tüm ağırlığıyla hüküm sürdüğü ispanya'da, köyden kente göçün klasik figürlerinden biri olarak kırsaldaki yaşamını bırakarak şehirde tutunmaya çalışmış, okuma yazması yok denecek kadar az olan ama herkesin 'çok iyi yürekli' olarak tanımladığı biridir ve pedro almodovar'ın ilk ticari filmi olan pepi, luci, bom'un madrid'deki ilk gösterimine bir hafta kala akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

- babasının, ölüm döşeğindeyken, evin en büyük çocuğu olarak pedro almodovar'a vasiyeti, en küçük kardeşi olan augustin'e (ayrıca iki kız kardeşi vardır) ve annesi francisca'ya hayatı boyunca sahip çıkması olmuştur.

- annesi francisca ve kardeşi augustin, çoğu almodovar filminde cameo yapmışlardır. augustin aynı zamanda, yapımcı kimliğiyle, tüm almodovar filmlerinde ağabeyinin yanında olmuştur.

- pedro almodovar, kendi filmlerini, yeni tanışılan insana benzetir ve şöyle der: "ilk tanışıyorsanız, karşınızdaki kişi çoğunlukla eğlenceli ve pozitif tarafıyla size görünür ama takibeden karşılaşmalarda artık rahatlamış ve gerçek kimliğiyle karşınızdadır. filmlerim için de aynısını söyleyebilirim, ikinci hatta üçüncü izleyişinizde farklı şeyler bulabilirsiniz..."

- en sevdiği amerikalı oyuncu meryl streep'tir.

- 24 eylül 1949'da doğmuştur ama kimliğinde 25 eylül olarak kayıtlıdır çünkü babası onu doğumundan bir gün sonra nüfusa kaydettirmiştir.

- filmleri için yalnızca soyadını kullanır: bir almodovar filmi /un film de almodovar.

- son filmi olan 'acı ve zafer', antonio banderas ile beraber çalıştığı sekizinci, penelope cruz'la da altıncı filmidir...

- yine son filmi düşünüldüğünde (acı ve zafer, 2019), film elbette çok sayıda otobiyografik unsur içermektedir ancak filmin gösteriminden sonra pedro almodovar, filmdeki mallo karakterinin, acısını dindirmek amacıyla başvurduğu eroine kendisinin gerçek hayatta asla elini sürmediğini belirtmiştir (ama kokain kullandığını hiç reddetmemiştir)...

- ailesinin itirazlarına karşın 1967 yılında, sinema ve yönetmenlik hayalinin peşinde madrid'e gitmiştir. faşist franco rejimi 'ulusal film akademisi'ni kapattığında, almodovar yoluna kendi çabalarıyla devam eder ve kendi kendini eğitmeye koyulur. maddi olarak destek aldığı kimse yoktur ve kazanç sağlamak amacıyla farklı işlerle hayatını idame ettirmeye gayret etmiştir: madrid'in ünlü bit pazarı olan el rastro'da kullanılmış eşya satmak, ispanya'nın telekomu olan telefonica'da 12 yıl çalışmak gibi.

- ilk kamerası olan super-8'i, telefonica'dan aldığı ilk maaşla 22 yaşındayken almış ve kısa film denemelerinde kullanmıştır.

- 1970'lerin sonlarına kadar, aşırı cinsellik öğeleri içeren kısa filmler çekmiş ve hemen hemen tümü, madrid'in ve barcelona'nın gece hayatında, barlarda, tema kulüplerinde, özel partilerde, soundtrack olmadan gösterilmiştir.

- kendi anlatımına göre homoseksüelliğini keşfetmesi 34 yaşında olmuştur. o zamana kadar biseksüel yaşam sürdüğünü ve kadınlarla da birlikte olduğunu söyler.

- homeland ve breaking bad, favori dizileridir.

- ateisttir.

- ölüm korkusunu üzerinden atamadığını belirtir kimi röportajlarında ve bu konuda, 1999 yılında hayatını kaybetmiş olan annesine hep gıptayla baktığını söyler. annesi ölmeden önce kendi cenaze töreni için tüm detayları kendisi planlamış ve pedro almodovar'a not ettirmiştir.