İsrail Ordusunun İnanılmaz Bir İş Çıkararak Gerçekleştirdiği Operasyon: Entebbe

3 Temmuz 1976 tarihinde Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı militanlar; İsrail, Kenya, Fransa, İsviçre ve Almanya'nın çeşitli hapishanelerinde yatan bazı mahkumların salınması talebiyle Tel Aviv-Paris seferini yapan bi uçağı kaçırırlar. Sonrasında olaylar gelişir.
İsrail Ordusunun İnanılmaz Bir İş Çıkararak Gerçekleştirdiği Operasyon: Entebbe
CORBIS

1976 haziran'ını temmuz'a bağlayan günlerde, filistin kurtuluş örgütü'ne bağlı militanların [bir grup alman rfa'cinin da desteğiyle], tel aviv-paris seferini yapmakta olan bir air france uçağını, uganda'nın entebbe kenti havaalanına indirmeleri, sonrasında israil'in hiç beklenmedik bir operasyon ile 1 saat içinde, 1 asker ve 2 yolcu kaybıyla, tüm militanları ölü olarak ele geçirmesi ile sonuçlanan, insanın dudağını uçuklatan askeri operasyon. 

israil, teröristlerin yahudi olmayan yolcuları salıvermeleri ve hapisteki filistinli gerillaları salıvermeleri için kendilerine 48 saat süre vermeleri üzerine, müzakerelere başlamayı kabul ettiler zaman kazanmak amacıyla. bu arada israil ordusunun en seçme 100 askeri hazırlandı, gizli bir misyonla uganda'ya doğru yola çıktı. 

israil hükümetinin baskın planından, ancak uçaklar yola çıktıktan sonra haberi oldu. gece yarısı saatlerinde entebbe havaalanına inen askerlerin, rehineleri kurtarmaları, 8 militanı öldürmeleri sadece 58 dakika sürdü. 

olayda tek ölen asker, operasyonun başındaki komutan olmuştur ki o da sonradan israil başbakanı da olan benjamin netanyahu'nun biraderi yonatan netanyahu'dur.

filmi de çekilmiştir. filmin adı raid on entebbe.