İstanbul'da Plak ve CD Satan Müzik Dükkanlarının Kapsamlı Listesi

Fiziksel medyanın ölüme yüz tuttuğu şu dönemde, müzik koleksiyoncuları için faydalı olabilecek bir listeyi aktarıyoruz. Plak nereden alınır, cd nereden alınır, plak nerede satılır gibi sorular için ideal.
İstanbul'da Plak ve CD Satan Müzik Dükkanlarının Kapsamlı Listesi
iStock

unkapanındaki bazı dükkanlar

1. istanbul plak

2. avrupa müzik

3. seyhan müzik prodüksiyon (deniz tarafından girişte en alt katta sağda. oturan yetkili abi biraz aksi. şimdiden uyarayım. beni dükkandan atmıştı.) 

4. ati müzik 

5. coşkun plak

6. ercan kasetçilik 

7. elanor müzik (sadece plak satıyor. cd yok.)

8. türküola müzik

9. mega müzik (buradaki amca iyi bir insan. esen müzik hariç çoğu yerdeki ölü toprak havası burada daha az.)

10. yenidünya müzik

11. bayar müzik

12. ajs müzik 

13. özdemir müzik

14. esen müzik (pasajın adam gibi iş yapan tek dükkanı olabilir. en canlı yeri. ayrı bir dünya. uğramadan geçmeyin.) 

15. ateş müzik (bulunması en zor dükkan, pasajın en üst katında. ve en üst katta çalışan tek dükkan hahahah)

16. emre kaset ve plakçılık (haliç metrosu tarafındaki binada değil, daha ileride) 

17. ozhizo kitap-plak-kitap (binanın içinde değil, haliç metrosu tarafından yürüyorsanız binanın sağından devam edin. canlı bir yer.)

18. hey plak

unkapanı ölmek üzere. şu anda iç karartıcı bir yer. ama tabii ki koleksiyoncu olan herkesin dükkanları bir taraması gerekir, çünkü ülkemiz müziğinin kalbi burası. hiçbir yerde olmayan yerli cd/plakları, doğrudan cd'yi basan firmadan alabilirsiniz. bir iki dükkan daha ben gezerken kepenkleri kapatıyordu, bu nedenle şu listenin çeyreği yoktur herhalde şu an :( koronavirüsle birlikte yarısı daha kapanır muhtemelen... acımasız dünya.

kadıköy

ben kadıköy'de yaşayan biriyim, yani tahmin edebileceğiniz gibi kadıköy biraz daha ayrıntılı olacak. gerçi cd koleksiyoncusuyum, bir cd koleksiyoncusunun ayrıntısı ne kadar işinize yarar bilemem. :)

1. gramofon müzik (sadece plak satıyor. akmar pasajı ile şu köstebek-gerekli şeyler ikilisinin olduğu büyük caddenin arasında bir yerlerde. ufak bir dükkan. son durumunu bilmiyorum. 1 yıl önce vardı.)

2. zihni müzik (akmar'da. her türden ve formattan satıyor.)

3. atlantis müzik (akmar'da. her türden ve formattan satıyor. rock/jazz ağırlıklı. internet siteleri güncel değil. aradığınızı sorun.)

4. hammer müzik. (akmar'da. sadece metal satıyor, her formatta satıyor. cd ağırlıklı)
(dikkat! 2-3-4 no'lu dükkanlar yanyana!)

5. rainbow45 (caferağa spor salonunun sokağında. ileride çaprazında. sadece plak satıyor.) (dikkat! zoltan records'a oldukça yakın!)


6.
zoltan records (caferağa'dan halitağa caddesine giderken, kuytu köşede bir yerde. dörtyolu geçin, 50 metre yürüyün solda kalıyor. eskiden oogle haritalarda bile yoktu. jazz/fusion odaklı, küçük bir dükkan. plağa ek az biraz cd var.)

7. vintage records (akmar'dan yukarı doğru, veya köstebek'ten moda'ya doğru gidin. migros'u bulun ve devam edin. 50 metre ilerde sağda kalacak. internet siteleri güncel değil. dükkana girdiğinizde aradığınızı mutlaka sorun. ürünleri genellikle üst kattan getiriyorlar. akmar kadar olmasa da her formattan satıyor.)  (dikkat! rpm müziğe çok yakın, çaprazında.)

8. orfe moby dick (moda tarafında. migros'tan bahariye'ye çıkan değil, sahile paralel olan yolu takip edin. çok, çok az cd ve plak satıyorlar(dı). sahile doğru olan ara sokaklardan birinde. buraya en yakın olan dükkan küçük plak dükkanı.)

9. küçük plak dükkanı (orfe moby dick'in oralarda bir yerlerde. orta büyüklükte bir dükkan. plakların yanında cd'ler var ama neredeyse hepsi klasik müzik. klasik müziğe ilgiliyseniz kesinlikle tavsiye edilir.) 

10. rpm müzik (sadece plak satıyorlar! vintage'in çaprazında. plağın yanında pikap da satıyorlar. 

11. can plak (yeni adı "plak burada". el değiştirmiş. her zaman akmardan sonraki durağım olmuştur. az oranda cd ve bolca plak var. dükkanın girişi apartmanın içinde. zile basın.) 

12. berk plak (bu yazının bonusu bu! tahmin edebileceğinizden bambaşka bir yerde. marmara üniversitesi göztepe kampüsünün orada. google haritalar'da var ama her ihtimale karşı söylüyorum: kuyubaşı sokak, saruhan apartmanında. elimde kartı var şu an. hem cd hem de plak var. destek olalım. 


13.
outro records. (sadece saygıdan yazdım. ocak 2020 itibarıyla kapandı. moda tarafındaydı. şimdi yerinde bir kafe var. etnik müzik dükkanıydı.) 

14. plakhane (outro'ya en yakın yerdi. her formattan satıyor. jazz + her türden var. akmar kadar olmasa da burası da dikkate değer.) 

15. mephisto (d&r gibi bir şirket. çok daha küçük tabii ki. eskiden sahile yakındı, şu anda bahariye'de) her türden satıyor. plağa dikkat etmedim ama yerli cd bölümü muhteşem.) 

16. exit müzik (buraya hiç gitmedim. yorum yok. varlığını bilin diye yazıyorum.) 

17. plakçı hamit (aynı şekilde. sadece plak sattıklarını duyunca içeri bile girmedim. gramofoncu hamit'e yakındı sanırsam.) 

18. dip sahaf (adını çok gördüm ama gitmedim. bilin diye bunu da ekliyorum.)


ve son kısım: haliç üstü müzik dükkanları

bu şekilde adlandırdım çünkü hepsi... haliç'in kuzeyinde (unkapanı da haliç altı). 1 yıl önce yaptığım geziden bir liste, şimdi olmayabilir. bende "keşke 1 yıl önce yazsaymışım" diyorum, kusura bakmayın. ama hiç yoktan iyidir.

1. opus3a (haritalarda var zaten. karaköy vapurundan inip kuzeye doğru iki üç kilometre yürümeniz, sonra da biraz engebe aşmanız gerekiyor. ama kesinlikle çektiğiniz cefaya değiyor. gördüğüm en büyük plakçı burası ve klasik müzikte akla gelen ilk yer. plak/cd satıyor. hâlâ açık.)

2. gold plak (1,5 yıl önce haritalarda yazan konumda yoktu. yanındaki halıcı kapandığını veya taşındığını söylemişti.) 

3. jammin's vinyl records (şişli'de. biraz uzak ama azmedip gitmeniz için bir neden var. burada elektronik müzik cd'leri az da olsa mevcut! yani mevcuttu. prodigy'nin üstüne çıkabilen nadir dükkanlardan.)

4. velvet underground plak/records (vibeby isimli internet sitesi üzerinden hizmet veriyor.)

5. groove records. (gitmedim. google'da mevcut.)

6. moya plak. (burası da şişli'de (tercümesi: uzak. dikkat! burası jammin's vinyl records'a yakın sayılır.) burası hakkında hoş bir anım var: geçen sene burayı bulmak için uzun süre yürüdüm. belirtilen yere geldim ama dükkanın yerinde dönerci vardı. dönerciye moya'yı sorduğumda üst katta dedi, apartmanın üst katında buldum dükkanı. ama dükkan sadece internetten hizmet veriyormuş, adam resmen "sen burayı nerden buldun ya" dedi. zaten depo gibi bir yer. inşallah batmazlar :) plak da var cd de.)


7. equinox müzik. (gitmedim. google amca beşiktaş'ta diyor.)

8. jukebox plak&cafe (beyoğlu'nda. asıl işleri cafe gibi duruyor. çok küçük bir plak arşivleri var, yalnızca yolunuzun üstüyse -ya da çay içmek istiyorsanız- uğrayın derim. cd yok.) 

9. kurgu sahaf (taksim meydanı yakınlarında. burayı nedense bir türlü açık bulamadım.) 

10. mephisto (istiklal caddesinde olan ana şubelerini yazıyorum tabii ki. hâlâ açık. 

11. mono records & music books (dikkat! taşınmış veya kapanmış.)

12. kontra plak (galatasaray lisesinin bir tarafında. avrupa yakasındaki opus3a'dan sonraki en ünlü yer olsa gerek. küçük bir cd kısımları da var.) 

13. deform müzik (galatasaray lisesinin öbür tarafında. burası da isim yapmış bir yer. küçük bir cd bölümü ve bolca plak var.) (dikkat! burası kontra plak'a, kurgu sahaf'a ve mephisto'ya yakın! opus3a'ya da yakın sayılır ama çok ters yönde! hay lanet, opus3a neden o kadar terste?!) 


14.
analog kültür (gittiğimde açık bulamadığım yerlerden bir tanesi daha. yine deform müziğe yakın ama fantastik bir konumda. eğer bacak kaslarınıza güveniyorsanız, biraz zorlamayla bunu da "mephisto - kontra arası plak dükkanı hattının" sonuna ekleyebilirsiniz.)

dükkanlarımız böyleydi efenim. gavurlar böyle internete rağmen yıkılmayan geleneksel dükkanlara "brick&mortar" diyorlar, ve kapanmamaları için ellerinden geleni yapıyorlar. çünkü bu dükkanlar sıradan dükkanlar değiller. kültürü/sanatı destekledikleri için bir bakkal ile, bir tuhafiye ile aynı kefeye koyulamazlar. destek olalım.

son birkaç senedir kadıköy mesleki ve teknik anadolu lisesi'nin bahçesinde eylül ayında kadıköy plak günleri düzenleniyor. oraya (kaçırdıklarım varsa onlar dahil) tüm dükkanlar katılıyor. o organizasyonu iyi takip etmenizi tavsiye ediyorum. hayırlı günler, keyifli koleksiyonlar.