İstanbul'dan İzmir'e Başlayan Göçün Ne Kadar Gereksiz Olduğunu Anlatan Çarpıcı Bir Yazı

Son yıllarda İstanbul'dan ve başka şehirlerden İzmir'e yapılan göçler herkesin malumu. Bu konuda İzmirli Sözlük yazarı '' beeyore''un söyleyecekleri var.
İstanbul'dan İzmir'e Başlayan Göçün Ne Kadar Gereksiz Olduğunu Anlatan Çarpıcı Bir Yazı
iStock.com


istanbul'da kimle konuşsam ''izmir'den ev al, ev bak bize'' diyor.

herkeste bi izmir'e kapak atalım davası var.

arkadaşlar birincisi izmir'de iş ve sanayi yok. maaşlar 1500-3000 tl arası. en eğitimli kişi 3000 alıyor. 3 tane firma var zaten. en kalifiye eleman olsan umrunda değil adamın. sen gitsen yerine başvuracak 100 bin izmirli aç eğitimli insan bekliyor sırada.

ev fiyatları ortalama 300 bin dolaylarındaydı karşıyaka'da ama bu göç dalgası başladı şu an 1 milyondan ucuz ev yok karşıyaka'da. ayrıca sahil şeridi 1. derece deprem bölgesi. zemini tamamen bataklık.

sahil şeridi hariç medeniyet yok. iç bölgelerde kahramanların arkasında, karşıyaka sırtlarında, limontepe'de adamın götünü keserler. doğudan en fazla göç alan şehir. kars, ığdır'ın tamamı burda. abartısız söylüyorum.


trafik hızla artıyor. sabahları akşamları 1 saatten evvel eve gidemiyorsun ki mesafeler istanbulun 10 da biri. şehir büyüdükçe rakam artacak. her yer avm dolu. insanları avm müptelası. ayrıca arkadaşlıklar burda zayıftır. 10 kişiyle bi toplanma ayarlamak istesen 15 gün önceden planlaman gerekir. 1 hafta hala 7 sı satar. son 2 gün kalan 2 sı satar. son gün o 1 kişi için 4 saat telefonla arayıp zorla getirirsin.

sahili barzo kaynıyor. caddebostan'ı mumla ararsınız. burda sahilde koşan insanlara yan gözle bakarlar napiyor bu diye. caddebostan'da, scooterlarla kaykaylarla bisikletlerle rahatça dolanırsınız. izmirde bunlara binerseniz sıktır git ötede oyna derler. sahildeki koşu pistlerinde barzolar, ayılar köselelere yürüyüş yapar. yanlarından koşarak geçersen sana omuz atar, yol vermez ya da arkandan laf söyler.


sahil pislik yuvası. bira şişeleri, çekirdekler, suriyeliler işiyor sıçıyor ayrıca. daha dün karşıyaka sahilinde çay satan güzelim bi adamı kalbinden bıçaklayıp öldürdüler herkesin ortasında.

kültür sanat namına hiçbir şey yok. yılda 2 kez sıla gelir konser verir. o kadar. ünlü sanatçıları hele yabancı grupları unutun. rüyada göremezsiniz.

yurt dışına gitmeye kalksanız önce istanbul aktarması yapmak zorundasınız. başta aman nolcak dersin de bi süre sonra sikerim aktarmasını demeye başlarsın. 200 liraya gideceğin paris yolculuğu 400 olur kafadan zaten.


kötü arkadaşlar burası. hayat sıkıcı, dar ve ucuz. insanları vizyonsuz, insanları aşırı muhafazakar. (dini muhafazakarlıktan bahsetmiyorum)

istanbulda marjinal tipler kadıköy'de falan rahatça takılır. burda renkli pantolon giyene bile ibne derler herkes tip tip bakar.

bakmayın izmir güzel laflarına. gelmeyin. buralar çok kötü.