İstediğin Kadar Giyinsen de Karşı Koyamadığın Ankara Soğuğu Gerçeği

Kasım ayının da gelmesiyle düşen sıcaklıklar Ankara'da daha da bir hissedilir. Dillere destan olmuş Ankara soğuğunu Sözlük yazarları anlatıyor.
İstediğin Kadar Giyinsen de Karşı Koyamadığın Ankara Soğuğu Gerçeği
iStock.com

birkaç yıl önce yılmaz morgül'ün "ben türkiyenin jennifer lopeziyim" demesi,
flash tv'nin papa'ya "müslüman ol" diye haberler yapması,
doksanların magazin lokomotifi televole'de ali şen'in ailesini tanıtırken "çocukları hanım doğurdu" demesi ne kadar anlamsız hareketlerse ankara'nın kışları bitmek bilmeyen soğuğu da o kadar anlamsız ve tarifsizdir.

lan soğuk olur mont giyersin, içlik giyersin paşa paşa korunursun, soğuk olur kar yağar karın coşkusuyla, eve nasıl gidecez düşünceleriyle soğuğu kafanda ikinci plana atar hissetmezsin, ankara'da soğuk olur ne doğru düzgün kar yağar ne de öyle montla içlikle durumu kurtarabilirsin. ankara soğuksa üşüyeceksin müdür! kaçışın yok, eli götü oynatmana gerek yok, çelik zırh da giyinsen üşüyeceksin. olum sabah üşüyen kaldırım taşı gördüm lan. bildiğin titriyordu taşlar. aramızda para toplayıp ankara'ya özel güneş yaptıralım, yoksa bir gün servis beklerken donarak ölen mühendisler diye haberimiz çıkacak. ondan sonra servis bekleme noktalarına ısıtıcı sistem yapılma zorunluluğu kanunu çıkacak. bizden sonrakiler ölmeyecek, biz bok yoluna gideceğiz. hayatta en çok tırsttığım olaylardan biri de budur müdür, ben öldükten sonra acayip güzel bir kanunun çıkması.

iStock.com

az önce çok dumanaltı oldu diye, camı açtım. öyle bir soğuk geldi ki, subzero buz attı sandım, bi beş saniye çakılı kaldım pencerede, sonra hemen çakmağa davrandım perdeleri yaktım, şimdi ev sıcacık oldu. ohh mis.

ankara, şehriyle ünlü bir soğuktur.

nordik şehirlerinden daha soğuktu bu sabah accuweather dan baktım. işte bir hayat düşünün ki iskandinavlardan daha çok üşüyorsunuz ama dikmendesiniz.

bu sabah işyerine gelen bir arkadaşım şöyle dedi:

"lan oğlum bu nasıl soğuk lan! paranoyak etti beni! gelirken ikide bir paçalara baktım, acaba pantolon giymeyi mi unuttum bu bacaklar nasıl bu kadar üşüyo diye!"

istediğin kadar giyin boş bulduğu yerden tüm vücudun sıcaklığını alıp gidiyor.
lan insan kulaktan ağır ağır donarak ölüme gider mi ?

asfalta konan pişmiş yumurtayı, çiğ haline geri döndürüyor şu ara.

az önce sigaradan oda duman altı olunca pencereyi 5 dk açtım. bu esnada bi çay alıyım diye mutfağa gidip geldim. geldiğimde odada gördüğüm görüntü şu.

sabaha eskimo olarak uyanıcam inşallah. hakkınızı helal edin.

sizlere en doğru bilgiyi verebilmek için kendimi feda ediyorum ve şu an elimde termometre ile balkona çıkt

Adına akrostiş şiirler yazılmıştır;

atkıları sarın, bereleri takın
nasıl oldum acaba, deme sakın,
kar yağmazsa, bil ki sıçtın,
ananı ağlatır ankara soğuğu...
rahat mı battı otursaydın evinde,
afilli bir çay demlerdin hemi de,
sandın sen, buz tutmaz gerinde,
ossuruğu kor düğüm eder ankara soğuğu!
ğııığğğğ diye sesler çıkartır gırtlağından,
upuzun sarkıtlar indiriverir burnundan,
ğ harfinin şu an verdiği ızdırap ne ki,
ulutur, ağlatır, inletir ankara soğuğu...