İstemeden de Olsa Artık Cevaplanması Gereken Soru: Dünya Neden Düz Olamaz?

Son zamanlarda NBA'in ünlü isimlerinden Shaquille O'Neal'ın da "dünya düzdür" açıklaması konuyu ilginç bir şekilde gündemde tekrar üst sıralara taşıdı. Bu konuyu açıklamaya çalışmak bile 21. yüzyılda bayağı gereksiz olsa da en azından net bir şekilde anlatmak istedik.


Shaq'ın "Dünya düzdür" açıklaması şaka mı gerçek mi pek kestirilemiyor ama en azından bu fikrin düşünüldüğüne ufak bir kanıtımız olur öncelikle


Hatta "Flat Earth" (Düz Dünya) şeklinde bir dernek bile var

https://theflatearthsociety.org/home/

kendileri, küre şeklinde değil de, çember şeklinde bir dünyaya inanıyorlar. ve bu dünyanın çevresinde buzdan bir duvar olduğunu söylüyorlar (şu an bilinen adıyla güney kutbu). merkezinde ise yine buzullar var (şu an bilinen adıyla kuzey kutbu) şekli de aşağıdaki gibi:


yani tabak gibi bir şey...

hükümetlerin dünyanın küre şeklinde olmadığı gerçeğini tüm insanlardan sakladıklarını düşünüyorlar. savlarını da çok komik ve eğlendirici bir şekilde destekliyorlar. birkaç örnek vermek gerekirse:

+ bir pilot yazmış:

ben amerikan hava kuvvetlerinde çalıştım, işte amerikadan kalktım ırak'a, ordan bilmemnereye ve tekrar amerikaya geldim. dünya küre değilse bunu nasıl açıklarsınız?

- kendisine gelen cevap:

sanıyorum bir pilot olarak, kesinlikle kendi rotanı kendin belirlememişsindir. sana hangi yol üzerinden gitmen gerektiği telsizle söyleniyor, sen de bu yola uyup o şekilde gidiyorsun.

şimdi bir saati göz önünde bulundurursak, bir kolu önce 12 de iken, zaman geçiyor 3'e geliyor yine dönüyor 6'ya, sonra 9, sonra yine 12'ye geliyor. sence saat küre mi?

yine aynı varsayımdan gidersek sana verilen rota da seni aynı şekilde döndürüp amerikaya geri getirmiş olabilir.

+ atmosfer nasıl dünyanın çevresinde duruyor?

- çevresinde değil üstünde. dünya evrende sürekli yukarı doğru hareket ediyor. bu da atmosferin sürekli aşağı doğru bastırılmasını sağlıyor (eylemsizlik). buzdan duvarlarımız sayesinde de kenarlardan kaçamıyor.

daha önekler sıralanıp gidebilir. hele bir mevsim hipotezleri var ki, çizimlerle falan anlatmışlar, bayıldım.

Sözlük yazarı "limon kimyon zorro" gerekli açıklamayı yaparak noktayı koymuş

ben çok şüpheci bir insanım. önüme gelen veriyi aklımdaki uygun rafa yerleştirmeden önce kılı kırk yararım, altından girer üstünden çıkarım. kaynağı ararım, sorgularım. o da yetmez karşıt görüşleri en has savunucundan daha azimli takip ederim, can kulağı ile dinlerim, okurum, araştırırım. benim midem kolay kalkmaz inanmadığım görüşleri dinlerken. görüş bana salakça da gelse oturur tam konsantrasyonla sindiririm anlatılanları.

ancak sizi temin ederim dünyanın düz olması mümkün değil. hem de sandığınız kadar çok sebebe de gerek yok bunu kanıtlamak için. tek başına kütle çekimi yeterli. dünya kütlesinde bir cismin evrende tepsi gibi düz olması mümkün değil.

Peki Dünya gerçekten düz olsaydı ne olurdu?

yarın iki tane dev el dünyayı alıp köfte gibi dümdüz ezse bile bir milyar yıl geçmeden yine şu anki haline geri döner (kendi ekseni etrafında dönme hızı korunarak). düz olduğu o milyar yıl sırasında da tepsinin merkezinden uzaklaştıkça yerçekimi ivmesi dramatik bir biçimde artar. bu artış öyle belirgin olur ki kenarlara yakın inşa edilmiş iki katlı evler bile dik duramaz dünyanın merkezine doğru eğilirler. insanlar ayağa kalkıp yürüyemez, mıknatısla çekilir gibi yuvarlanıp dururlar.

Durumu görselleştiren bir video


bu anlattıklarım fiziğin giriş kısmıdır. tartışılacak bir tarafı yoktur. uçağı uçuran, arabaları götüren, uyduları yörüngede döndüren temel fizik kurallarının tepsi dünyada yapacağı etki budur. bu gerçeği yok sayıp kendi cehaletinizden kurtulmanızı sağlayacak bir belirsizlik ikliminde tartışacaksak kusura bakmayın ona kimse rağbet etmez.

bana genel görelilik ve kütle çekimi ile açıklanan fiziki olayları açıklayacak sağlam teoriler ile gelirseniz düz dünyanız konusunda da ciddiye alınmayı hak edersiniz.

ne yazık ki o zamana kadar anlattıklarınız evrenle çelişiyor ve fikirlerinizi matematik dili ile de yazılabilen tutarlı teoriler haline getirmediğiniz sürece de çelişmeye devam edecek.