İstenmeyen SMS ve Aramaları Engellemeyi Sağlayan İleti Yönetim Sistemi Nedir?

Ticaret Bakanlığı tarafından görevlendirilen TOBB'un kurduğu İleti Yönetim Sistemi (İYS), 1 Ocak 2021 itibarıyla hizmete açıldı. Ticari amaçla gelen SMS, arama ve e-postaların engellenmesini sağlayan bu sistemin ne olduğunu, nasıl çalıştığını açıklayalım.
İstenmeyen SMS ve Aramaları Engellemeyi Sağlayan İleti Yönetim Sistemi Nedir?

https://vatandas.iys.org.tr adresinden ulaşılabilen ileti yönetim sistemi (iys), kişisel verileri koruma faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişilere kayıt zorunluluğu getiren yeni bir sistemdir.

hizmet sağlayıcıların arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri, izinsiz gönderimleri şikâyet edebilecekleri, kamunun ise ileti şikâyetlerini ve şikâyete konu iznin durumunu görüntüleyebilecekleri, web sitesi, kısa mesaj numarası ve çağrı merkezi üzerinden hizmet verecek, tüm izinleri zaman damgasıyla kayıt altına alıp güvenli biçimde saklayacak ulusal veri tabanı sistemidir.

iys'ye kaydolmayan hiçbir ticari kuruluş, hiçbir vatandaşa ticari amaçlı sms, e-posta atamayacak, arayamayacak.

hiçbir hizmet sağlayıcı, iys'ye kaydolmayan ticari kuruluşların reklam veya ticari maksatlı sms, e-posta atmasına, arama yapmasına aracılık edemiyor. yani artık 0850xxxxx gibi numalarla hizmet sağlayan operatörler iys kaydı görmeden buna müsaade edemeyecek. iys onayı istenecek. ama iys'de kayıtlı olanların ne tür bir hizmet sağladığından da sorumlu olmayacak. aksi durumlarda hizmet sağlayıcı yükümlü sayılacak.


iys onayı olmadan tanıtım amaçlı ileti atmak ve arama yapmak isteyen ticari kuruluşlar hizmet sağlayıcı tarafından sisteme üç gün içinde kaydettirilecek.

bazı ticari kuruluşlara izin vermediğimizde onay için kullandığımız sms ve aramalar da engellenmeyecek. bu sadece ticari amaçla gönderilen sms ve aramaları kapsıyor.

gözden kaçırılan bir nokta var. o da şu: bazı hizmetleri kullanmak için bazı şirketlere özel izin veriyoruz ve bu sözleşmelerde açıkça belirtiliyor. örneğin beinconnect'te bir ay ücretsiz eğlence paketi alabilmek için bağlı şirketlere reklam amaçlı onay veriyorsunuz. vermediğiniz taktirde bu hizmetten yararlanamıyor veya bir bedel ödemek zorunda kalıyorsunuz.