İster İstemez Hüzün Veren Bir Tespit Yöntemi: Aşureden Ekonomik Durum Analizi

Dönem itibariyle aşure gününün gelip çatmasıyla beraber bu ilginç analizi paylaşalım istedik.
İster İstemez Hüzün Veren Bir Tespit Yöntemi: Aşureden Ekonomik Durum Analizi
iStock

ülkenin ekonomik durumu iyi diyenlere komşudan gelen bir tabak aşureyi gösteriyorum. içinde ne fındık var ne ceviz ne incir var ne de kayısı. buğday, fasulye, nohut, portakal kabuğu, üstüne serpilmiş azıcık fındık ve nar. bu mudur aşure? fındık yerine yer fıstığı koyabiliyorsun ancak ama sorulunca ekonomi iyi gidiyor. gitmiyor arkadaşım, aşureye fındık koyamadığın bir ortamda, yer fıstığı ile aşureyi boğduğun bir ortamda ne iyisi amk?

netice olarak aşure iyi bir ekonomi analizidir, bakmasını bilene.

oha. yeminle dün bi aşure yedim. içinde sadece buğday var. 3-4 parça nar. yalandan 1'er tane başka malzeme de konmuş.

"ya bu ne biçim aşure" demiştim. kendim çok zengin olduğum için ekonomik sebepler aklıma zerre gelmemişti ama şu an bu başlığı görünce her şey açığa çıktı.

instagram ve facebookta bi zengin arkadaşlarımın aşure paylaşımlarına baktım az evvel, bir de fakir.

net bir şekilde durumu gösteriyor bu. yemin ediyorum son yılların en iyi ekonomik tespiti olabilir lan.

fakir aşuresi

Tarif Sepeti

zengin aşuresi


zenginlik belirtisidir efem. içine katılan o kadar bakliyatı, çerezi, kuru yemişi ve süsleme için kullanılan meyve tanelerini tek tek hesaba katarsak ve bunların kazana taş çıkartacak derecede büyüklüğe sahip tencerelerde pişirildiğini düşünürsek zenginlikten başka da bir şey gelmez bu pire kadar aklıma efenim gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var?

eskiden bilimum içerikle yapılan fakat şimdilerde %57 zamlandığı için bir zenginlik göstergesi sayılan meşhur tatlarımızdan. bu durum da zengin olmayan fakat aşureden de vazgeçemeyen yurdum insanının aşureyi fakirleştirerek yemesine sebep olmuştur.

(bkz: ne olursan ol yine gel)
(bkz: bu lezzete asla hayır diyemiyorum)
(bkz: zam da zam zama da zam)

Sözlük yazarı "uygunsuznickaldimtamammi" ise olaya farklı açıdan bakmış

bir gün aşure yaparsam benimkinden yanlış çıkarımlara neden olacak analiz. içinde kayısı, kuru incir falan olmayacak. ha belki aşure yaptığımda maddi durumum iyi olmayabilir, oradan tutar büyük konuşmamak lazım ama ben son günlerde çok rastladığımız 72 çeşitten mürekkep aşureler yerine tahıl+ kuru üzüm+ bol cevizli olanını tercih ederim.