İsveç Harici Çoğu Ülkede Satışı Yasak Olan Sigara Alternatifi: Snus

İsveç, Danimarka ve Çekya haricindeki Avrupa Birliği ülkelerinde satışı yasak olan, İsveç'te kapalı mekanlardaki sigara yasakları nedeniyle bolca tüketilen bağımlılık yapıcı madde snus'e dair bilinmesi gerekenler.
İsveç Harici Çoğu Ülkede Satışı Yasak Olan Sigara Alternatifi: Snus

snus; ağızda üst dudak ile üst dişlerin damağının arasında kalan bölüme yerleştirilme sureti ile kullanılan, içinde tütün bulunan, bağımlılık yapan minik torbacıklara verilen ad.

snuff (enfiye) tarzı bir madde olmasına rağmen isveç dışında neredeyse tüm avrupa ülkelerinde satışı yasak olan, isveç'te ise kullanımı yaygın olan bu nikotin torbalarının kullanımı sıklaştıkça yerleştirildiği bölgedeki dokuların ölür ve nikotin bağımlılığı körüklenir.

dışarıdan bakınca karşıdaki kişinin kullandığının fark edilmesi güçtür, sürekli tütün rengi tüküren tiplemelerde ise kolaylıkla fark edilir.

isveç'te bütün kafelerde ve barlardaki sigara içme yasağı nedeniyle yaygın olarak kullanılıyor bunlar. sert erkekler için los denen gevşek formu, kibarlar için ise demlik poşet formundaki portion formu mevcuttur. ayrıca isveç'te hemen herkesin lama gibi sokaklara tükürme sebebidir.

sade ve çeşitli aromalıları bulunur. sade olan tuhaf yosunumsu kokulu kısmen mide bulandırıcı olsa da ökaliptus, licorice ve blueberry aromalıları oldukça lezizdir. özellikle soğuk bira ile pek güzel gider.


ilk defa kullananlar veya kullanıp nefret edenler için birkaç uyarı
:

1. sigara ile birlikte kullanmayın. zaten nikotin yüklü vücut hücrelerinizi delirtmenin alemi yok. mümkünse sigarayı tamamen bırakın.

2. deneyin ve nikotin tadını ve hafif kafa bulma hissini sevmiyorsanız kullanmayın.

3. yanak içi, dil altı gibi kan akımının fazla ve tükürük salgısının fazla olduğu bölgelere koymayın. buralarda hem nikotin vücudunuza fazla hızlı girdiği hem de tütün suyunu yuttuğunuz için hasta olma ihtimaliniz yüksektir.

4. snus paketini yerleştirmek için ideal yer üst dudak ile üst diş etlerinizin arasıdır. buraya paketi yerleştirdikten sonra fazla ıslatmayın ve mıncıklamayın. unutmayın ne kadar cıvırsa o kadar hasta olma ihtimaliniz var.

5. mide bulantısı hissettiğiniz an çıkartın ve atın.

6. yutarsanız kusacağınız kesindir. rezil olma ihtimalinizin az olduğu bir yere gidin acilen, karizmayı çizdirmeyin herkesin önünde.

bana da isviçreli bir arkadaş getirdi bundan 4 kutu. sigara muhabbeti açılmıştı, günde 1 paket içiyorum diyince "have you evet tried snus?" dedi, o ney la dedim de kendisi anlattı. bu ürün, ton balığı kutularının daha küçüğü kaplara koyularak satılıyor. içerisinde markasına göre değişmekle birlikte -bende olanlar doğrultusunda- 15 ile 25 arasında tütün poşeti bulunuyor.

kullanımı da şöyle; kutuyu açıp içerisinden bir poşet alıyorsunuz, üst dudağın sağ ya da sol tarafına (neden ortası değil bilmiyorum, bizim eleman şiddetle ortaya koymamamı tavsiye etti.) diş etiyle dudak arasına yerleştiriyorsunuz.

mantığı da şöyle; siz snusü yerleştirdikten sonra poşetin içindeki tütünden yavaş yavaş nikotin yayılıyor, dudağınız da o nikotini emip vücuda nikotin sokuyor. siz de -ülkemizde olan şekliyle- sigaradan aldığınız nikotini bundan alıyorsunuz, dolayısıyla sigara isteğiniz azalıyor.


peki etkileri nedir? arkadaşlar öncelikle bu şey ilk 3-4 kullanımda deli gibi yakıyor dudağınızı. gözümden yaş geldi ki 182 95kg adamım lan ben, koyduğumu oturturum. oturdum ağladım resmen bu acı bir an önce dinsin diye. kullanırken de aynı zamanda isviçreli arkadaşla konuşuyordum, o bana anlatıyordu nasıl kullanılacağını. ona dert yanarken "keep calm, don't be coward" falan dedi, 5. dakikanın sonunda da "şu an acı hissetmiyor olman gerekiyor" falan dedi, he dedim ve cidden durdu. sizin tercihinize göre 20-40 dakika arası durabilir. ben genelde yarım saat civarı tutuyorum.

şimdi siz diyeceksiniz ki, ee o kadar anlattın da sigaranın yerini gerçekten tutuyor mu? demezseniz de ben demiştim ve cevabımı buldum. ama söylemem. parayla aslanım, verirsin parayı alırsın bilgiyi. şaka şaka. evet tutuyor, ama nasıl? biz elemanla konuşurken kendisi de demişti, "smokers has 2 habit about smoking. one of is nicotine addicting and the other one is smoking addict. snus can help about nicotine addict, when you use snus you will forget the smoking addict, because your brain wants nicotine, not smoking. but your habits wants to 'smoking', you know hit the cigarette, play with smoking etc... you'll forget all of these if you become a regular snus addict, and the finally you will be a nicotine addict as ı am."

yani diyor ki aslında sigaranın iki tür bağımlılığı var, birisi nikotin alışkanlığı diğeri sigaraya bağlı olan alışkanlık. sen snus kullandıkça vücudunun nikotin ihtiyacını karşılayacaksın ve sigaraya bağlı alışkanlığını unutacaksın, küle vurmak ya da elinde sigaraya oynamak gibi. finalde de benim gibi sigara bağımlısı değil, nikotin bağımlısı olacaksın.


açıkçası benim canım "sigara" istiyordu. bu beynin bir yanılsaması, siz vücudunuza yoğun nikotini bu zamana kadar hep sigarayla yüklediğiniz için başka bir tütün ürünü kullanarak nikotin alamayacağınızı düşünüyorsunuz ama öyle olmuyor, kullandıktan sonra sigara kadar tatmin ediyor, zaten insanların dediği şey de bu. rahatlama hissi, kafayı güzel yapma hissi vs. diye. bunun nedeni de bazı snuslerin nikotin oranının çok fazla olması. bir sigarada yaklaşık 0.8-1mg arası nikotin bulunurken tek bir poşet snuste 20mg kadar nikotin bulunabiliyor. tabii ki bu da markasına göre değişiyor.

bu kadar yazdık, gelelim teminat kısmına. bunu türkiye'den satın alabilir misiniz? günümüz koşullarıyla hayır. bir kere bu ürün yasak (aslında e-sigara gibi, getirtebilen bulabilirsen alırsın. ama satışını yapan birileri varsa inanmayın, muhtemelen dolandırıcıdır.) dolayısıyla yurt içinde olup da almanız imkansız. ya yurt dışına çıkıp orada alıp geleceksiniz, ya da yurt dışından gelen birileri size getirecek. bir diğer husus da fiyat kısmı. bana getiren eleman kutusuna 3 euro dedi, türkiyede satış yaptığını iddia eden siteler 450 lira diyor asdgjpoadskgo. kanmayın arkadaşlar, ben denemedim ama yüksek ihtimalle dolandırılacaksınız.

işin özü; sigaradan daha az zararlı, ama zararlı bir madde bu. ya sigara içip gırtlak ya da akciğer kanseri olacaksınız, ya da snus kullanıp ağız kanseri. tercih sizin.