İsveçli Metal Grubu Sabaton'un Bismarck Klibinde Yaptığı Askeri Göndermeler

İsveçli power metal grubu Sabaton (kelime anlamı, "savaşçıların ayağını koruyan zırh"), yeni albümü The Great War'u 19 Temmuz'da çıkarmadan önce, Nisan'da yayınladığı klibi Bismarck ile kendini hatırlatmayı başardı. Klibin tarihsel göndermelerine bakalım.
İsveçli Metal Grubu Sabaton'un Bismarck Klibinde Yaptığı Askeri Göndermeler

sabaton, henüz çıkarmış olduğu bismarck şarkısının klibini wargaming'in world of warship ekibiyle hazırlamış, gayet güzel olmuş. klibi izleyip "o neydi o neden öyle oldu" diyenlere ufak açıklamalar yazıyorum.

klibin başında ekibin bismarck ile karşılaştığı yer bismarck'ın prinz eugen ağır kruvazörü ile birlikte atlantik akını görevine çıktığı yer olan norveç denizi, muhtemelen de danimarka boğazı civarı. o bölge yoğun sisli ve kapalı havası ile bilinmekte.

denizci elemanın dürbününden bakıp gördüğü gemi hms prince of wales ve bu sahnede bismarck'ı bir efsane haline getiren ilk çatışması anlatılıyor.

Dürbün görüntüsü.
HMS Prince of Wales

price of wales, hms hood ile birlikte o bölgede devriye gezen ve bismark'ı arayan bir king george v sınıfı savaş gemisi. prince of wales ile birlikte olan diğer gemi hood gösterilmemiş ama bismarck ile doğrudan savaşa tutuşan 2 gemi var burada aslında ve onlar da prince of wales ile hood.

HMS Hood.

bismarck henüz çatışmanın başında hood'u ön cephane deposundan vuruyor ve gemi tamamen infilak edip patlıyor, sadece 3 tane denizci kurtuluyor gemiden. bu olayı gören prince of wales'da dezavantajlı duruma geçince batırılmamak için geri çekiliyor çünkü karşısında 2 tane alman gemisi var. bu arada burada görünen alman subayı muhtemelen alman görev gücünün komutanı amiral günther lütjens.

bu sahnede bir detay var, prince of wales'un bir mermi attığı ve bu merminin bismarck'ın orta taraflarında denize düştüğü görülüyor. bu olay gerçek ve bismarck'ın su kesiminin altına denk gelen bir mermi ile yakıt tanklarından vurulduğu, bu bölgede bir delik açıldığı ve bismarck'ın hızla dizel yakıtı sızdırarak yaklaşık 1000 ton su alıp birkaç derece yan yattığı biliniyor. yalnız benim hatırladığım bismarck sol tarafından yara alıyordu ama burada sağ taraf yapmışlar neyse tam emin değilim bundan.

Mermi atılan sahne.

bundan sonra görev gücünün yeri tespit edildi diye amiral lütjens bismarck'ın yanındaki gemi olan prinz eugen'e ayrılma talimatı veriyor. bismarck'da yaralandığı için tamirat amacıyla fransa'nın brest limanına dönmeye karar veriyor amiral.

klibin devamında ingiliz takibi başlıyor ve önce hms ark royal'den kalkan swordfish uçaklarını, ardından da bir pby catalina deniz uçağının bismarck'ı tespit ettiğini görüyoruz.

HMS Ark Royal
Swordfish
PBY Catalina

burada bir sıralama hatası var. aslında loch erne'den kalkan ve dennis briggs komutasındaki catalina bismarck'ı görüyor ardından da ingiliz filosuna haber verip ark royal'den 15 uçaklık bir swordfish filosunun kalkmasını sağlıyor.

Dennis Briggs

sonraki sahnede swordfish'lerin bismarck'a saldırışı var. bu saldırıda bismarck'ın bir veya 2 torpido ile vurulduğu kesin. gemi dümeninden vurulduğu için dümeni kilitleniyor, hızı düşüyor ve ve kendi etrafından dönerek yavaşlıyor. burada bismarck'ın sadece küçük kalibreli silahlarla uçaklara ateş ettiği görülmekte:


swordfish'ler bismarck tarafından vurulmuş ancak hiç uçak düşürülmemiş. bunun nedenleri aşağıdaki güzelce açıklanmış durumda. neyse daha sonra amiralin askerin saatine muhtemel varacakları en ileri koordinatları kazıdığını görüyoruz ki bu koordinatlar zaten bismarck'ın battığı koordinatlar.

Bismarck neden hiçbir Swordfish'i vurmadı?

zaten kısa süre sonra bismarck yakalanıyor ve ingiliz filosu ile çatışmaya giriyor. burada güzel bir detay var, çatışma sürerken bismarck'ın ağır şekilde yaralandığı ama halen kaçmaya çalıştığı ve ateş ettiği görülmekte. burada ateş eden, sağlam kalan tek tareti olan 3 numaralı tareti; ceasar (alman gemilerinde taretler önden arkaya adlandırılır ve sıra anton-bruno-ceasar-dora olarak ilerler):


bu gerçek bir durum. daha sonra da zaten gemi batırılıyor. burada ingilizler torpille gemiyi batırmış gibi gösterilmiş ama son yapılan araştırmalarda geminin yüksek ihtimalle kendi personeli tarafından batırıldığına yönelik kanıtlar bulunmuş.

en son sahnede de kahramanımız genç denizciyi ingilizlerin kurtardığını görüyoruz ki bu doğru bir olay. bismarck'tan kurtulanlar ingiliz gemilerince toplanmış (bir kısmını da alman denizaltıları kurtarmış):


klibin hikayesi böyle. detaylı okumak isteyenleri şöyle alalım lütfen; (bkz: #81377269)

Rammstein'ın Olay Yaratan Klibi Deutschland'in Alman Tarihine Yaptığı Göndermeler

Hitler'in Açık Denizlere Hükmetmek İstemesinin Vücut Bulmuş Hali: Bismarck Gemisi