İsveç'te Gerçek Yüzdesinde Alkol Alabileceğiniz Tek Mekan: Systembolaget

İsveç'te bir bara ya da gece kulübüne gitmediğiniz sürece gerçek alkol oranına sahip içki satın alabileceğiniz tek mekan Systembolaget.
İsveç'te Gerçek Yüzdesinde Alkol Alabileceğiniz Tek Mekan: Systembolaget

systembolaget, devlet tekelinde olup, bir gece kulübüne ya da bara gitmediğiniz sürece isveç'te alkol alabileceğiniz tek mekandır. süpermarketlerde sadece bira, cider gibi içecekler satılır ki bunlar da en fazla 2.5-3.5 arasında değişen yüzdelerde alkol içerir.


buradan alkol almak da o kadar kolay değildir. öncelikle birçok systembolaget'te numara alıp sıraya girmeniz gerekmekte. bu esnada vitrindeki içkileri cama yapışarak seyreder, numaralarını alırsınız. eğer ki geç kalmadıysanız, ki system hafta içi 18'de, c.tesileri 15'te kapanır (pazarları kapalı), 15-20 dakikalık sancılı bir cuma akşamı bekleyişinden sonra sıranız gelmiştir. meşhur yeşil systembolaget torbanızı alır ve evinizin yolunu tutarsınız. bu noktadan sonra gece saat 11'de biranız bitince yapacak hiçbir şey kalmamıştır...


systembolaget'in yegane iyi yanı size çok geniş seçenekler sunmasıdır. birçok ülkeden gelen onlarca çeşit içkiyi bulmak mümkündür.

dünya genelinde mevcut olan her türlü alkollü içkiyi bulmanıza yardımcı olabilen isveç devleti monopolü systembolaget'in varlığı, bazı kesimler tarafından tartışmalara yol açsa da çoğu isveçli tarafından destekleniyor; içki tüketiminden elde edilen verginin tek elde toplanması ve toplanan bu verginin sosyal ihtiyaçlar için yeniden dağıtılması isveçlilere oldukça mantıklı geliyormuş.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?