İsveç'te Yaşamaya Başlamış Birinin Gözünden Ülkenin Zorluklarına Dair Samimi Açıklamalar

Yıllarca hep iyiliklerinden, güzelliklerinden bahsedildi. Şimdi de İsveç'te yaşamı zorlaştıran temel noktalara bakalım.


iklim ve enlem

yazın gece 11'de batıp sabah 3'te doğan güneş yüzünden uyuyamazsınız. kışın ise tam tersi, neredeyse hep karanlıktır. soğuğuna değinmeye gerek yok.

yavaş bürokrasi

belediye veya devlet ile bir işiniz varsa çözümü aylar alır. yeteri kadar memur çalışmaz asla buralarda ve çalışanlar da en basit işi bile son derece ciddiye aldıklarından sizin işe bir türlü sıra gelmez. hangisi daha iyi bilmiyorum, işin hızlı bitmesi mi yoksa ilgili çalışanlar mı ama en basit şeylerin bile aylar sürmesi çok can sıkıcı olabilir.

sağlık sistemi

sağlık ocağı gibi ufak tefek klinikler vardır, buralarda bile randevu almak zorundasınız. gel gelelim bu klinikler hiçbir sike derman olmazlar. sizi hastaneye yönlendirmek için vardırlar. atıyorum kronik bir sırt ağrısı şikayetiniz varsa muayene günü 5 ay sonrasıdır hastanede. evet hastaneleri top class ve son derece ilgilidir. ama bu kusursuzluk, yavaşlık ve personel azlığı uzun vadede insanı delirtiyor.

pahalılık

pahalı kardeşim. meyve, sebze, et, peynir, ev, araba, işçilik vs. her şey pahalı. kiralar uçuk, alkol bile türkiye'dekinden pahalı. bozulan bir şeyin tamir edilmesi yenisine eş değer. ee tabii maaşın da ona göre fazla. ama insanlar buradaki maaş ve yıllık kazanca çok kanıyor, kazandığın kadar da gidiyor, elde kalan çok olmuyor gene. türkiye'de ayda 4000 lira civarı kazanıyordum, 1000 lirası artıyordu nerden baksak. burada 15000 kron küsür gelir var gider 14000 amk, kıt kıtına geçiniyorum resmen. tabii ki böyle gitmeyecek, kariyerimde ilerlemelerin önü açık ama fakir her yerde fakir kardeşlerim.

** madem beğenmiyorsun dön amk dediğinizi duyar gibiyim. terazide tartınca isveç türkiye'den çok daha yaşanabilir bir yer. fakat kusursuz, cennet, çok süper, üff mükemmel de değil. hayat her yerde zor ve mücadele etmek zorundasınız. türkiye'den siktir olup gidince her şey bitmiyor. burada sorumsuzluğunuzun bedeli çok ağır olabilir mesela. türkiye'de unuttuğunuz kyk kredisi burada götünüzden kan alabilir. lagom bir isveçli değilseniz, klasik bir türk insanı olarak isveç'i beğenmeniz mümkün değil.