İsviçre'de Ötanazi ile Ölmeyi Seçen Adamın Sarsıcı Videosu

İsviçre'de ötanazi uygulayan bir klinik olan Dignitas'ta yaşamına son veren ALS hastası Peter Smedley'in videosu gerçekten tüyler ürpertici.

Video hakkında Ekşi Sözlük yazarlarının yorumları

videodaki adam als hastasıydı. hayatınızda hiç als hastasına ve onun çaresizliğine şahitlik ettiniz mi bilmiyorum fakat ben henüz küçücük bir çocukken bir als hastası görmüştüm.

bütün vücudu kaskatı kesilmiş felçli bir beden, tek oynatabildiği gözleriydi. gözlerindeki o çaresizliği ve bakışlarındaki beni kurtarın diyen sessiz çığlığı o kadar net hatırlamıyorum ki. ki bu noktadan sonra istese bile kendisini öldüremeyecekti, bu noktadan sonra bütün vücudu felçli olarak 7/24 yattığı yatağında ölmeyi beklemekten başka hiç bir çaresi kalmamıştı.

şimdi düşünün, içinizden birisine bugün als tanısı konsa tamamen felçli hale gelmeden önce en fazla 6 ayınız olacak. 6 ay sonra bütün vücudunuz felçli hale gelecek ve solunum cihazlarına bağlı, bilinciniz açık şekilde senelerce yaşayacaksınız. aileniz altınızı temizleyecek ve günlerinin büyük bir bölümünü sizinle ilgilenmek için harcayacaklar.

şimdi yine başa gelelim. als tanısı aldınız ve tamamen felç olmadan önce en fazla 6 ayınız var. ötanazi seçeneğine sahip olsanız bunu kullanır mıydınız? tüm bunları göz önünde bulundurarak ötanazi hakkını kullanan kişileri hala garipsiyor musunuz?

yani tabii burada arkadaşlarımız çok iyi niyetli olarak tedavisi olmayan hastalıklarda, als gibi konularda bu ötenazi uygulamasını savunmuş ama bugün bu sistem yokken insanların nasıl zorluklarda organlarını sattığını veya imkansızlıklar içinde çocuklarını sattıklarını düşünmezler.

bu ötanazi kapısını açtığın anda her zor durumdaki bu yola başvurur, veya başvurmaya teşvik edilir, o tür kendini savunamayacak durumdaki insanların ölüm gibi keskin sonuçları olan bir kararı vermeye zorlanabilirler. bu sebeple ben prensip olarak karşıyım, ölürken acı çekmeyeyim, e o zaman yaşarken de acı çekmeyeyim, o halde depresyondaki veya ekonomik yokluktakiler de ötanazi yapsın, bunun önü alınamaz.

o sebeple bence bu konu da bireysel haklar ve toplum ve aile baskısından kurtulamadan yaşanamayan bizimki gibi toplumlarda uygulanmamalı.

10 sene öncesinin videosu bu. yanındaki kadın ruhsuzluktan değil, ötanazi yapılırken müdahale etmesi suç teşkil edeceğinden tepki vermiyor.

son andaki su isteği tamamen motor refleks. inanılmaz hüzünlü. her ne kadar kafanda bitirsen de, tıpkı atlayarak intihar edip ölmeyenlerin açıkladığı gibi; atladıktan sonra anında gelen keşke yapmasaydım hissi. mental olarak ne kadar hazır olursan ol, dna kodlarımızda işli hayatta kalma isteği.

bana biraz da dumbledore'un harry'ye yalvarma sahnesini hatırlattı, mağarada o suyu zorla içerken. hüzünlü.