İtalya'da Üst Düzey Siyasetçileri ve Patronları Hedef Alan Temiz Eller Operasyonu

90'lı yıllarda İtalya'da "Temiz Eller" (Mani Pulite) adı verilen bir yolsuzluk operasyonu yapıldı. Sonuçlar istenilen düzeyde olmasa da bu operasyon İtalya'da ve dünyada büyük yankı uyandırdı.
İtalya'da Üst Düzey Siyasetçileri ve Patronları Hedef Alan Temiz Eller Operasyonu
Silvio Berlusconi

temiz eller; 1990'lı yıllarda italya'da etkili olan siyasi/toplumsal değişimlerin kast edildiği operasyonun adı.

temiz eller operasyonu zamane italyasında üst düzey siyasetçiler ve büyük patronları hedef almıştır. birçok eski başbakan ve bin-ler-ce işadamı ve siyasetçi, adına temiz eller operasyonu denen bu dava silsilesinde ifade vermiş, birçok kişi tutuklanmıştır.

operasyonun ilk kıvılcımı üst düzey yolsuzlukların açığa çıktığı 1992 yılında yakılmıştır. aynı yıl, mafya davalarına bakan başsavcı giovanni falcone, ve eşinin bombalı bir saldırıda öldürülmesi italya'da toplumsal buhran yaratmıştır.

ertesi yıl sosyalist parti lideri craxi, rüşvet skandalı nedeni ile istifa edip yurt dışına kaçmıştır. 1994'te, şu anda da italya başbakanı olan berlusconi, kuzey birliği ve neofaşist ulusal ittifak partisi ile koalisyon eylemiş, lâkin milan'da berlusconi aleyhinde açılan vergi kaçakçılığı davası ve üç liderin siyasi çekişmeleri neticesinde, bu koalisyon 7 ay içinde âdetâ kendi başını yemiştir.

yolsuzluk iddiaları 2001'de yeniden başbakan olan berlusconi'nin peşini bırakmamıştır. hatta bu kez, 1980'lerde kamuya ait gıda şirketi sme'nin satın alınmasında rakiplerini haksız yoldan egale etmesine göz yummaları için bazı savcılara rüşvet verdiği iddiaları da gündeme gelmiştir. bu yolsuzluk davasından geçen yıl 'aklanan' berlusconi, meclisteki çoğunluğunun da gücüyle görevi süresince yargılanamayacağını buyuran bir kararla, yasayla ya da kanun hükmünde kararname ile neyse işte onunla kendi çevresinde bir dokunulmazlık kalkanı oluşturmayı da başarmıştır.

efendim türkiye'de de italya'daki bu toplumsal fenomen örnek alınarak susurluk kazası'nın ardından daha net açığa çıkan gerçekler, yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesine ivme kazandırmış, benzer davalar güzide ülkemizde de açılmıştır. o yolsuzluğu bu yolsuzluğu derken iddianameleri pek bir neşeli hukuk dilinde yazıldığından olsa gerek, davalar "temiz eller", "kasırga operasyonu", "neşter operasyonu", "beyaz enerji", "mavi akım" vb. adlarla anılmış, gibi her gün yeni bir operasyonla tanışılmıştır.

İşledikleri Suçlarla Filmlere İlham Veren, New York'un İkinci Büyük Mafya Ailesi: Gambino