İtalyan Cerrah Maymuna Kafa Nakli Gerçekleştirdiğini İddia Etti

Tüm zamanların en gerekli nakil işlemlerinden biri olan kafa nakli yıllardır bir şekilde deneniyor. İtalyan cerrah Sergio Canavero ise, bunu yakın tarihte bir maymun üzerinde gerçekleştirdiğini iddia etti.
Sergio Canavero - Kaynak: theguardian

teknolojinin kafa naklini ciddi ciddi gerçekleştirecek kadar ileri düzeye gelmiş olması.

sergio canavero isimli italyan cerrah, geçtiğimiz hafta bir maymunun kafasını başka bir maymuna başarılı bir şekilde nakletmeyi başarmış.

ilk defa 1908 yılında denenen kafa nakli denemeleri elbette yıllar boyunca başarısızlıkla sonuçlanmış. ilk zamanlarda bağışıklık sisteminin reddetmesi en önemli sebep elbette. sonraları da özellikle omurilik ile beynin irtibatının sağlanması en büyük zorluk iken en sonunda geliştirilen yöntemle bu zorluklar aşılmış ve maymunda başarıyla gerçekleştirilmiş. dr. sergio, insan için de aynısının yapılmasının mümkün olduğunu söylüyor.

olasılıkları bir düşünün
- beyne yayılmamış olan kanser hastaları
- bedensel engel nedeniyle artık yürüyemeyecek olan felçli hastalar
- trafik kazası ya da başka bir travma sonrası kol / bacak gibi uzuvları kesilen kişiler
- böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, siroz gibi kronik hastalıklar sonucu organları iflas eden ya da akciğeri işlev göremeyip makineye bağlı yaşayan insanlar

her yıl dünyada yaklaşık 500 bin kişi çeşitli nedenlerle beyin ölümü gerçekleşerek hayatıın kaybediyor. artık işlev görmeyen beyin yüzünden sapasağlam bedenler toprağa giriyor. işin etik yönü çok ciddi sorgulanması gereken bir konu. 500 bin beyin ölümüne karşılık dünyada 1 yılda ölen insan sayısı 55 milyon civarında. kabaca 100 kişiden biri hayata belki de başka genç ve sağlıklı bir bedende yaşamaya devam edebilir.

beyin ölümü dışında, örneğin hayatını daha genç bir bedende devam ettirmek olan mafya liderleri sevdikleri eşleri ile birlikte 20'li yaşlarda birer genç bulup infaz edip onların bedeninde yaşamaya devam etmeyi gerçekleştirebiir. al sana acaip bir fantastik-bilim kurgu film konusu.

frankeştayn hikayesi ve sonsuza kadar yaşamak artık hayal değil anlayacağınız.

akla elbette çok yakından tanıdığımız "bazı" diktatörlerin bunu kendi çıkarları için de kullanabileceği geliyor. iş gerçekleştiğinde azraile çelme takmak mümkün olduğunda sanmıyorum ki din iman inanç hiçbiri kalmaz ve başımızdaki bıyıklı da dahil bu işe girer. uyandırmamak gerek.

sonuç olarak sözlerimi queen'den sevdiğim bir parça ile bağlamak istiyorum.

2017 için ise tam kafa nakli planlanıyor

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/30040364.asp

tam kafa naklini yapacak olan doktor.
aralık 2017'de yapılması ve 7 milyon sterline mal olması bekleniyormuş.