İtalyanlar Kahvaltıda Genellikle Ne Yiyor?

Kendi kahvaltımızı, kendine has bir formatı olan İngiliz kahvaltısını biliyoruz peki ama İtalyan kahvaltısı nasıl bir şey? Tecrübe eden Sözlük yazarlarının yorumlarını derledik.
İtalyanlar Kahvaltıda Genellikle Ne Yiyor?
iStock

otelinizin muazzam bir kahvaltısı var diyen italyan arkadaşa sövmekle geçmişti ilk günkü italya kahvaltım. espresso, her çeşit kruvasan, bin çeşit kadar marmelat ve reçel. kolay adapte olan bir insan olduğum ve tatlıyı sevdiğim için alıştım ikinci gün.

yine de merak edip klasik italyan kahvaltısı hep böyle midir diye sordum 70'lerindeki meslektaşıma. böyle derken? dedi. işte kruvasan, marmelat ve espresso... böyle boktan mıydı hep geleneksel italyan kahvaltısı, dedim. yok benim gençliğimde farklıydı her şey, dedi. nasıldı, dedim. kahvaltı sadece espresso ve sigaraydı, çok güzeldi, dedi.

sonra beatles'ın 1965 yılındaki velodromo vigorelli milan konserine gitmek için evden nasıl kaçtığını anlatmaya başladı.

italyan kahvaltısı diye bir şey yoktur. adamlar zeytini ekmeğin içine bile sokuyor ama kahvaltıda asla yemiyor. sorunca da ıyyy iğrenç filan diyorlar. sanki "neden bok yemiyorsunuz?" diye sorduk. tatlı, tatlı her şey tatlı. pastalar, kruvasanlar, meyveli yoğurtlar... içiniz bayılıyor. ha bi de bol bol domuz pastırmalı yumurta yiyorlar tatlı dışında.

bir tanesine dedim, "anam yolun düşerse sen bi' gel türkiye'ye de ben sana bi kahvaltı sofrası kurayım aklını çıldır." tabi bunu italyanca tam olarak böyle söyleyemiyorsunuz ama o anladı vücut dilimden.

portakal suyu, espresso ve kruvasandan oluşan bir versiyonu vardır, denedim çalışıyor. bizdeki kahvaltı gibi değil tabi, sabah şekerli bir kruvasanla birlikte portakal suyunun çok iyi bir ikili olmadığını düşünüyorum. bu üçlü roma-terminide 4.20 euroydu yakın zamanda.

bir yemek öğünü değil de daha çok "espresso içmeden önce bir şeyler atıştıralım" modundadır. italya' daki ilk sabahınızda önünüzdeki reçel ve kruvasanları görüp de hass*ktir (kahvaltıda şekerli şeyler sevmeyenlerdenim) dedikten sonra, birlikte geldiğiniz ekipteki abinin poşetten poşetten peynir, zeytin ve bursa domatesi çıkardığı an, aslında ne kadar dandik bir kahvaltı olduğunu daha iyi anlarsınız.

genelde akşam yemeği geç ve ağır yendiği için çoğu italyan sabah acıkmamış olur. o yüzden bir bar tezgahına dayanarak kruvasan ve caffé macchiato ile iş bitirilir. hatta çoğunlukla öğle yemeği de atlanır; belki bir sandviç ve kahve ile geçiştirilir hızlıca. italyanların iyi yemeğe olan tutkusu ancak hava karardıktan sonra kendini gösterir. gün ışığında sadece turistler yemek yer.