İYİ Parti, 24 Haziran 2018 Seçimlerine Girebilecek mi?

Erken seçim tarihinin 24 Haziran 2018 olarak netleşmesiyle birlikte akıllara gelen ilk soru İYİ Parti'nin seçimlere girip, giremeyeceği oldu.
İYİ Parti, 24 Haziran 2018 Seçimlerine Girebilecek mi?


iyi parti'ye üye bir arkadaşımdan gelen parti içi bilgilendirme mesajı şöyle

"değerli yol arkadaşlarımız, 

siyasi partiler kanununun 36. maddesine göre bir partinin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve kurultayını yapmış olması şarttır. bir ilde teşkilatlanma için merkez ilçe dahil o ilin en az üçte ilçesinde teşkilat kurulmuş olması şartı vardır.

normal şartlarda bir parti teşkilatının il veya ilçesinin kurulmuş sayılabilmesi için kuruluş dilekçesinin o il veya ilçenin dernekler masasına verilmiş olması yeterlidir. uygulama bu güne kadar tüm partilere bu şekilde uygulanmıştır. ancak ysk, bizim seçim kütükleri için vermiş olduğumuz dilekçeye, kongre yaplması şartıyla dilekçenin dernekler masasına verildiği tarihi teşkilatlanma tarihi olarak kabul edeceğine karar vermiştir. 

iyi parti 1. olağan kurultayını 10 aralık 2017 tarihinde yapmıştır ve bu kurultay itiraz edilmediği için 12.12.2017 tarihi itibariyle kesinleşmiş hem ysk hem de yargıtay başsavcılığı tarafından tescil edilmiştir ve geçerlidir.

41 il ve 1/3 ilçede teşkilatlanma dilekçelerini ise bulunulan dernekler masasına 22 aralık 2017 tarihinde vererek tamamlamıştır. bu arada 41 il değil 70 ten fazla ilde il ve ilçe kongrelerini de tamamlamıştır. yargıtay cumhuriyet başsavcılığı kayıtlarına göre 6 aylık süre 22 haziran 2018 tarihinde dolmaktadır.  

yasal olarak partimiz 23.06.2018 tarihi dahil sonraki herhangi bir tarihte yapılacak olan gerek yerel gerek genel gerekse cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilme yeterliliğine sahiptir.
bunun dışında söylenenler lafı güzaftır. 

veya ysk tarafından bunun dışında bir engel çıkarılırsa yapılacak işlem tamamen hukuksuz olacaktır ve kanuna aykırıdır.

bilgilerinize arz olunur."

Meral Akşener ise 100 bin imza ile Cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı. İşte o açıklama.