İzlanda'da Satılan ve Şu Anda 7/24 Canlı Olarak İzlenebilen Son McDonald's Hamburgeri

Şu anda sınırları içinde herhangi bir McDonald's şubesi bulunmayan İzlanda'nın, bu dev fast food şirketiyle ilgili ilginç bir hikayesi var.
İzlanda'da Satılan ve Şu Anda 7/24 Canlı Olarak İzlenebilen Son McDonald's Hamburgeri


dünyaca ünlü fast food şirketi mcdonald's, 1993 yılında izlanda pazarına giriyor. 2009 yılına kadar da devam ediyor izlanda faaliyetlerine mcdonald's.

2009 yılında mcdonald's, izlanda'daki tüm faaliyetlerini durduruyor. sebebi ise izlanda hükümetinin çok uluslu fast food şirketlerine uyguladığı yüksek vergi

buraya kadar her şey normal. hikayenin ilginçliği mcdonald's'ın izlanda'da faaliyet gösterdiği son tarih olan 31 ekim 2009'dan sonra başlıyor.

31 ekim 2009'da, mcdonald's izlanda'nın son menüsünü (çizburger) hjortur smarason adlı bir vatandaş satın alıyor ancak yemek için değil, bir nevi hatıra olarak.


daha sonra smarason, menüyü kutusuyla birlikte garajına koyuyor. menünün orada olduğunu dahi unutan smarason, 3 yıl sonra garajını temizlerken mcdonald's kutusunu buluyor, içini açıyor ve satın aldığı hamburgerin hala bozulmamış olduğunu görüp şok geçiriyor.

hamburgerin, sanki 15 dakika önce alınmış gibi yeni göründüğünü belirten smarason, bununla ne yapacağım diye düşünüyor ve sonunda izlanda ulusal müzesi'yle iletişime geçiyor. menüyü müzeye bağış olarak teklif eden smarason'un teklifi yetkililerce kabul ediliyor ve izlanda'nın son mcdonald's menüsü yaklaşık 1 yıl boyunca izlanda ulusal müzesi'nde sergileniyor.


daha sonra bir müze yetkilisi, hamburgerin müzede olmasının "saçmalık" olduğunu söylüyor ve müze yönetimi, hamburgeri smarason'a iade ediyor.

bu olayın ardından smarason, menüyü izlanda reykavik'teki bus hostel'e veriyor ve o gün bu gündür o efsane menü orada sergileniyor.

dünyanın çeşitli büyük haber sitelerinde de haber olan izlanda'nın son mcdonald's hamburgerini bus hostel'in web sitesinden 7/24 canlı olarak izleyebilmek mümkün.