İzmir'de 5 Kasım 1995'te 61 Kişinin Ölümüne Sebep Olan Sel Felaketi

5 Kasım 1995 tarihinde İzmir, tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadı. O korkunç günü, tanık olanların gözünden aktarıyoruz.
İzmir'de 5 Kasım 1995'te 61 Kişinin Ölümüne Sebep Olan Sel Felaketi

1995 yılının kasım ayında meydana gelmiş olan ve izmir'in merkezinde toplam 61 insanın ölümüne sebep olan korkunç bir felaketti. 

felaketin merkezi karşıyaka'ydı. yamanlar dağı'ndan gelen ahırkuyu deresi'nin taşmasıyla yamanlar-örnekköy-demirköprü-bostanlı hattında bütün evlerin birinci katları tavana kadar su dolmuş ve onlarca insan boğulmuştu. geceyarısı başlayıp 4 saat sürmüş ve metrekareye 100 kilogram yağmur düşmüştür. eskiden dağdan inen tam yedi dere yatağı vardı. bunlardan biri girne caddesi'ydi. sonra bu yataklar kapatıldı ve üstüne evler yapıldı. tabii suyun ve tabiatın hafızası insandan güçlü olduğu için böylesi bir felakette su hemen yolunu hatırladı ve denize ulaşmak için saldırmaya başladı.

sonrasında haftalarca ve aylarca insanlar ölüm acısından başka bir de çamurla, ekonomik zorluklarla mücadele etmişlerdi. biz ikinci katta oturduğumuz için kurtulmuştuk ama buna sevinememiştik. güneş doğup manzarayı gördüğümüzde. sabaha doğru komşu evlerden ağıtlar yükseliyordu sonra. en acısı kimi bakkalların o zaman parasıyla bir mumu ve ekmeği 250 bin liraya satmak istemesiydi. bu yerler yine de yağmalanmadı hayret ama çoğuna sonra mühür vuruldu.

bizim sokağın başından atlar, inekler, rakı kolileri, arabalar üçer beşer geçiyordu. ama en korkuncu yeni doğmuş bir bebekti; kundak içinde.

sonra tabii yavaş yavaş düzeldi, temizlendi mahalleler. işte şimdi unutuldu.

4. kattaki evimizi sabah kalktığımızda su dolu olarak görünce şok olduğumuz durum. 

yeni gömülen cenazelerin de selin etkisiyle semtlerin içine kadar yüzmesiyle iyice korkunçlaşan durum. evindeki suyu boşaltmaya çalışırken eline gelen hedeyi kaldırıp, bebek cesedi olduğunu gören tanıdığımızın yıllarca psikolojik tedavi görmesine sebep olan olay.

kurutulan bir bataklık olan bostanlı'yı yeniden bataklığa çeviren sel.

geliyorum diye bangır bangır bağıran felaketti. 

akşamüstü başlayan yağmura okuldan dönerken yakalanmıştık,"türk filmlerindeki gibi kovadan döküyorlar" diye dalga geçmiştik hatta. ancak selin korkunçluğunu o gece anladım.

gece 3-4 gibi artık iyice abartan yağmur yüzünden uyanmıştık, arka bahçeye bakıyordum, o sırada komşu evin bahçesinden içeri dalga dalga suyun girdiğini gördüm. poligon deresinin suları 30 saniye içinde bahçeye park etmiş bir bmw'yi kaldırıp bizim duvara vurdu ve duvarı yıktı. sonra bizim bodrumu da sel bastı. kazan dairesine giren şu içi boş kalorifer kazanını yüzdürdü, kazan zemin kattaki dükkanın altını yıkarak cadde seviyesine çıktı. ben de oturdum ağzım açık izledim.

böyle de bir anım vardı, bir daha yaşamamak en büyük dileğimdir.

narlıdere'de ana caddede dağdan aşağıya inmiş yatak, yorgan ve yan yatmış kamyonlar görmemize sebep olmuş, bir daha hiç yaşanılmaması istenen afet. 

bu olayı trt, helikopter ile çekmişti:

On Bin İnsanın Acı İçinde Kıvranarak Can Verdiği 1922'deki Büyük İzmir Yangını