İzmir'e Gidemeyenler İçin: Meşhur Bomba Tatlısının Leziz Bir Tarifi

Bomba tatlısı, İzmir'de son dönemde satılan yerlerin kapısında kuyruk oluşmasına sebep olan bir lezzet. Peki bu meşhur Bomba tatlısı nasıl yapılır?
İzmir'e Gidemeyenler İçin: Meşhur Bomba Tatlısının Leziz Bir Tarifi
Görsel: Mutfakta/YouTube

açılın, izmir'e gidemeyenler için bomba tatlısı tarifi veriyorum!

hamur malzemeleri

250 gr. tereyağı (oda sıcaklığında erimiş)
3,5 yemek kaşığı yoğurt
1 kahve fincanı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
5 su bardağı un


içi için

1 kavanoz kakaolu fındık kreması (ya da pralin; toplam ürün ağırlığının en az % 25 i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların kombinasyonundan, karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır)


yapılışı

öncelikle bir kabın içine daha önceden eritmiş olduğumuz tereyağını ve sıvı yağı koyun. daha sonra kabartma tozunu ve yoğurdu ilave edin ve yavaş yavaş un ekleyerek hamuru yoğurmaya başlayın. elde etmiş olduğunuz hamuru düz bir zemin üzerinde merdane ile incecik olacak şekilde açın ve büyük bir kalıp yardımıyla hamuru kesin.

açmış olduğunuz hamur kalıplarının içerisine 1 – 1,5 tatlı kaşığı kadar kakaolu fındık kreması ya da pralin koyun ve kenarlarını kapatarak avuç içinizde yuvarlayın. bu noktada ince açtığınız hamurun dağılmaması için dikkatlice davranmanız gerekiyor.

daha sonra fırın tepsisine yağlı kağıt yerleştirin ve fırını 200 derece olarak ayarlayın. fırın istenilen sıcaklığa ulaştığında yaklaşık 8 – 10 dakika kadar üzeri pembeleşinceye kadar pişirin.

çikolatalı kurabiye çeşitlerinden olan bu tatlı çikolatalı milföy ile benzerlik gösterir. milföy gibi ince bir hamurla kaplanan bomba tatlısının evde çikolatalı milföy gibi yapılması mümkündür.

malzeme olarak; milföy hamuru, çikolata ve bir adet yumurtanın kullanıldığı tatlıyı hazırlaması oldukça pratiktir. milföy ya da elde açtığınız ince hamurun içerisine çikolata sürüp, kapatmanız gerekmektedir. bu işlemleri tüm hamurlar üzerinde uygulayarak, hazırladığınız çikolatalı hamurların üzerine yumurta sarısı sürerek, fırına sürebilirsiniz. milföyler pişince de tatlınızı afiyetle yiyebilirsiniz. çikolatalı bomba tatlısının en önemli özelliği, içeriğindeki yoğun çikolata kıvamıdır. bu nedenle tarifi hazırlarken hamura koyacağınız çikolatanın miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. çikolatanın çok fazla olması veya çok az olması tatlının tadını bozabilmektedir. izmirlilerin yoğun bir şekilde ilgi gösterdikleri bu tatlının içerisinde genellikle tablet çikolata veya krem çikolata tercih edilmektedir. açacağınız ince tatlı hamuru ve içine koyacağınız çikolata ile evde deneyebileceğiniz bir tarif olması sebebiyle, pratik tatlı tarifleri arasında yer almaktadır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir