İzmirlileri Kasvetli Bir Güne Uyandıran Gökyüzü Renginin Sebebi Nedir?

İzmirliler 6 Ağustos 2021 sabahına sepya bir gökyüzüyle uyandılar. Oldukça kasvetli görünen bu gökyüzünün sebebini kısaca açıklayalım.
İzmirlileri Kasvetli Bir Güne Uyandıran Gökyüzü Renginin Sebebi Nedir?

açılın! tedirgin olan ve bu durumu merak edenleri bilgilendirmek için ben geldim!

orman yangınları sonrasında rüzgarın şiddeti ile dumanların farklı şehirlerde ulaşması sonrası ortaya çıkan ve gökyüzünün sepya gibi görünmesi durumudur bu. bazen de sıcak ve kuru rüzgar olan siroko, beraberinde kum taşıdığında bu durum olur.

@tubbitto

izmirdeki durum'a bakarsak: yangınlar sebebiyle gündüzleri bulutlar turuncumsu, güneş ise kızıl bir renge bürünür. bunun detaylı ve bilimsel açıklaması şu şekildedir:


orman yangınlarının olmadığı günlerde dünya'da bulunan gaz ve parçacıklar ışığın tüm yöne neredeyse eşit oranda dağılmasını sağlar. mavi rengin dalga boyunun daha ufak olmasından dolayı da diğer renklere kıyasla daha çok dağılır ve mavi renk diğer renklere göre daha net görünür.

@wowza

yangınların olduğu veya yangın bölgelerine yakın yerlerde ise durum farklı olur. dumanlar yukarı çıkar ve atmosferi doldurur. böylelikle güneşin uzun olan görsel dalga boyları da bu dumanlı sisten daha çok geçer. dünya atmosferinde kalan parçacıklar, fotonların düzenini etkiler, gündüzleri bulutları ve güneşi, geceleri ise ay'ı turuncu ve kırmızı görmemize sebep olur.