Jack White'ın Telefon Yasağından Hareketle: Konserlerde Neden Cep Telefonuyla Kayıt Yapılmamalı?

ABD'li müzisyen Jack White yeni turnesi öncesinde konserlerinin girişinde cep telefonlarını toplatacağını açıkladı.
Jack White'ın Telefon Yasağından Hareketle: Konserlerde Neden Cep Telefonuyla Kayıt Yapılmamalı?


Jack White, ilk olarak White Stripes ile adını duyduktan sonra The Dead Weather, The Racounteurs gibi gruplarla ve sonradan kendi solo kariyeriyle adını duyduğumuz başarılı bir rock icracısı.


Kendisinin büyük bir analog dönemi canlı tutma isteği var. Kendi kurduğu plak şirketi Third Man Records ile albümlerini yayınlıyor ve plak formatının canlı kalabilmesi için özel bir çaba harcıyor.


23 Mart'ta Boarding House Reach isimli yeni solo albümünü yayınlamaya hazırlanan White, teknolojinin müziğe olumsuz etkilerinden yakınan biri olarak bu albümün turnesinde vereceği konserlerin girişinde cep telefonlarını toplatacağını açıkladı.

Yeni albümden yeni single: Connected By Love.


konserlere gittiğinizde sadece eğlenmenize baksanız ve hayranı olduğunuz grubu çıplak gözle izleme zevkini yaşasanız.

telefonla, kamerayla bilmen neyle çekmekeseniz bütün konseri. böylelikle arkadakiler sevdiği grubu izlemek yerine havaya uzanan yüzlerce kol izlemese.

kayıt işini profesyonellere bırakıp, sadece eğlenmenize baksanız ve böylelikle youtube’da aynı o konser görüntülerini arattığımızda yarak gibi sesli ve görüntülü onlarca video bulacağımıza bir tane adam gibi görüntülü ve sesli profesyonel bir kayıt bulsak, ağzımızın tadıyla play'e bassak, izlesek, biz gidemeyenler de sevinsek..

bütün konseri sırf kaydedeceğim diye elektronik bir aletin bilmem kaç inç ekranından izlemeseniz, çıplak gözle doya doya izleseniz hem siz kazansanız hem biz..

hep bir belgeleme, hava atma, oradaydım mesajı verme, “allahım nakadar eğlendik” mesajı verme durumları…

eski sevgiliye “beni bıraktın ama ben ohhoooo. her gece başka mekanda coşuyorum. naberrr” mesajı verme çılgınlığı…

hatta bazılarının sırf yer bildirimi yapabilmek için bile konsere gittiğini düşünüyorum ciddi ciddi artık.

lütfen çekmeyin. artık çekmeyin.

ellerinizde kayıtta olan ayfon değilde sevgilinizin eli ve biranız varken izleseniz konserleri...

eminim çok daha hoşunuza gidecek.

white'ın bu kararına tepki gösteren hayranları da yok değil

blunderbuss döneminden bu yana konserlerinde telefon istemiyor. burada istememekten kasıt; telefonunuzu performansı kaydetme amacıyla kullanmamanız. eski nesiller gibi müzikten keyif almanız. buraya kadar tamam. kendisinin de pek çok konserinde görüldüğü üzere seyirciden rica ediyor ve konser sırasında kalkıp kimse 4k yayın halinde çekmiyor zaten performansı.

gelin görün ki bu white kişisi şimdilerde kimden akıl alıyor bilemem (muhtemelen tmr'deki ortaklarından kuzeni) ama yeni uygulamayla konserlere telefon alınmayacak. yani içeri telefonunuzla giremiyorsunuz. açıköğretim sınavı değil, evet bir jack white konserinden söz ediyoruz. bu açıklandığından beri third man records üyeleri resmen ayaklanmış durumda.

çekim yapanlar dışarı çıkarılacaktır veya ondan sonra elinden alınır anlarım; içeri telefonsuz girmek ne demek?!!!?!?

ayaklanan tmr vault ekibi de sonuna dek haklı. -bana göre yine bir bahane olmasa da- küçük özel bir konser olsa anlaşılabilir ama arena konserlerinde telefonsuz girilmeyi talep edemez.

daha çok yeni pek çok saldırı gerçekleşti konserlere. seyirci daha yeni bunu üzerinden atıyor, hatta atamadı; hala bir paranoya mevcut.

terör saldırısı ihtimalini geçtim; tüm izleyiciler özel sağlık sorunlarından veya konsere gelen 12-13 yaşındaki kitlenin başına bir şey gelmesi ihtimalini de söylüyor.

sonuna kadar haklılar. ve sonuna kadar saçma bir uygulama.

şu aralar tmr mesaj yağmuruna tutuluyor, bir etkisi olacak mı göreceğiz.

not: konser biletleri bu kez çok pahalı, laztour'da kendisini canlı izleyenler bile şikayetçi. kaldı ki vault üyelerine bile çok indirim tanınmadı. nedir sorunun jack'ciğim?

Mecidiyeköy Trafiği Yerine Hollanda'da Bisikletle İşe Gitmeyi Seçen Birinin İmrendiren Hayatı