James Hetfield'ın Carl İsimli Özel Gitarının Hikayesi

BB King'in Lucille'i varsa, Metallica frontman'i Hetfield'ın da Carl'ı var. Buyrun hikayeye.
James Hetfield'ın Carl İsimli Özel Gitarının Hikayesi

hetfield'ın carlson garage döneminden hikayesi olan "carl" isimli gitarıyla alakalı bir şeyler karalamak istiyorum.

james hetfield, explorer kasa gitarları kullanmayı çok sever. konserlerini izleyenler görecektir türlü türlü renkte ve çeşitte explorer gitar ile sahnededir. bir dönemin ünlü "eet fuk" gitarı vardı mesela. 80'lerin sonu ve 90'ların başlarında çok fazla kullanmıştı james hetfield o gitarı. lâkin bu kadar gitar içerisinde benim modelini en sevdiğim gitar buydu.

carl'dan bahsetmiş bir yazar ama hikayesine girmemiş. carl, metallica'nın ride the lighning ya da master of puppets gibi önemli albümlerini yazdığı garaj olan carlson garage'ın ahşap parçalarından yapılan bir gitardır. muhtelif yerlerinde grubun, gitarın ve garajın tarihine özel anı ya da semboller de bulunur. gitarın klavyesi üzerinde grup üyelerine ait semboller ve onları temsi eden biçimler vardır. 21. perde kirk hammett, 19. perde lars ulrich, 17. perde james hetfield ve 12. perde cliff burton. hatta burada james hetfield, cliff'in onlara katılmasını, daha doğrusu metallica'nın cliff için san fransisco'ya taşınmasını, anlatıyor. ayrıca gitarın arka bölümünde de yine grubun o dönemki kadrosu olan kirk, lars, james ve cliff'li kadroyu temsil eden birkaç işaret daha var.

gitarın modeli şöyle


gerçekten hem hikaye olarak, hem görünüş olarak harikulade bir gitar bu. üstünde büyük anıların ve hoş hikayelerin bulunduğu tarihi bir enstrüman.

carl ve carlson garage hakkında birkaç türkçe-ingilizce karışık kaynak bırakmak istiyorum daha fazla şey okumak isteyenler için:

türkgitarmusiki cemiyetiplanet rocki heart radioloudwire

ve metallica'nın kendi resmi hesabından paylaştığı o tanıtım videosu