Japonya, Kendilerine Atom Bombası Atan ABD'den Neden İntikam Almaya Çalışmadı?

II. Dünya Savaşı'nda Nagazaki ve Hiroşima şehirlerine ABD tarafından iki atom bombası bırakılan Japonya, bundan sonraki yıllar içinde neden intikam için bir çaba göstermedi? Kısaca bakalım.
Japonya, Kendilerine Atom Bombası Atan ABD'den Neden İntikam Almaya Çalışmadı?
iStock

1) eğitim

genç dimağlara, tojo yönetiminin şeytani yönleri açıkça öğretiliyor. savaş sonrası doğan nesil de pek tabii müttefiklere hak veriyor atom bombası meselesinde.

Hideki Tōjō (1884-1948): II. Dünya Savaşı sırasında görev yapan faşist Japon başbakanı. Tarihin karanlık isimleri arasında yerini almıştır.

2) ordunun pasifize edilmesi

japon donanması, abd tarafından belirlenmiş bir tonajın üzerindeki muhriplere sahip olamıyor (uçak gemisinden bahsetmiyorum bile). tüm ordu envanterlerinin de çok büyük bir kısmı ancak anakara müdafaasında kullanılabilecek -nispeten- hafif silahlardan oluşuyor. amfibi harekât, hava indirme, taktik bombardıman uçaklarıyla taarruz, uzun menzilli seyir füzeleriyle taktik hedeflere atış gibi; "intikam almak" için kesinlikle ve kesinlikle sahip olunması gereken kabiliyetleri haiz bir orduları yok. bu saatten sonra da o tip bir ordu donatmalarına izin vermezler zaten.

3) abd ile ticaret hacmi

bu konuya fazla değinmek istemiyorum, iktisatçı arkadaşlar daha iyi bilir.

4) çin tehdidi

çin - japonya çıkar çatışması hepinizin mâlumu. japonya intikam almak istiyorsa, öncelikle abd'den uzaklaşması ve savunma sanayisinde devrimsel yenilikler yapması gerek. lâkin, abd'den uzaklaşmaları, çin tarafından anında ham yapılmaları demek. idealist hedefler uğruna kimse böyle bir riski göze almaz.

5) talep azlığı

japonya'da, aşırı milliyetçi azınlık bir kesim dışında kimsenin intikam alma gibi bir derdi yok. aksine, genç nüfus ciddi manada amerikan hayranı. çoğunun amacı abd'ye kapağı atmak. bu ortamda, intikam hırsından gözü dönmüş aşırı milliyetçi bir lider ülkenin başına gelmediği sürece, intikamdan falan bahsetmek abesle iştigal.

6) intikam almaları gereken ülkenin senegal olmaması

sadece uçak gemileriyle, japon hava kuvvetlerinin elinde bulunan uçak sayısının 3 katını taşıyabilen ve bu uçak gemilerini istediği anda dünyanın herhangi bir noktasına konuşlandırabilen süper güçten bahsediyoruz. bakın, donanmanın elinde bulunan uçak sayısı, japon hava kuvvetlerinin 3 katı. hava kuvvetleri'nin elinde bulunan uçakları, taktik mühimmat taşıyabilen bombardıman uçakları, donanmadaki destroyerleri, nükleer denizaltıları, kruvazörleri, hava savunma muhriplerini falan da düşünüp; abd ile japonya arasındaki askerî kuvvet farkını siz hesaplayın.

7) japon ekonomik mucizesinin abd sayesinde olması

dünya'daki komünizm sorunundan sonra abd, 2.dünya savaşı'nda anti komünist tutum sergileyen almanya ve japonya'ya büyük iktisadi ve askeri destek verilmiştir.

kaynak 1, kaynak 2, kaynak 3