Japonya'nın Dışarıdan Gelenler İçin Uyguladığı Çıldırtan COVID-19 Prosedürleri

Japonya'nın koronavirüs salgını başlarındaki gevşek tutumu biliniyordu ancak şimdilerde kemerleri sıkmış görünüyorlar. Ama bu sefer biraz fazla sıkmış olabilirler...
Japonya'nın Dışarıdan Gelenler İçin Uyguladığı Çıldırtan COVID-19 Prosedürleri
iStock

japonya'ya 4 ay sonra tekrar giriş yaptım

yalnız... ikinci memleketim desem ve ne kadar sevsem de ülkenin bazı saçmalıklarını göz ardı etmemek lazım.

korona konusunda uzun süre aşırı gevşek davrandıktan sonra şu an akıl mantık dışı uygulamalarıyla çıldırtmaktadır. (yabancıların girişine çok çok uzun süre izin verilmemesi kısmına girmiyorum bile.)

3 aşı olduğunu belgeliyorsun, yola çıkmadan 72 saat öncesinde yapılmış japonya'nın istediği formatta negatif pcr testini sunuyorsun. japonya'ya varınca havaalanında bir kez daha pcr testi veriyorsun. negatif olsan da 1 hafta karantina var. serbest karantina ama. kalacağın ev otel artık neyse, orada o civarda bulunmak sadece. toplu taşımayla gidebiliyorsun havaalanından oraya kadar, bir defaya mahsus olmak üzere. alışveriş için falan dışarı çıkmak serbest.


1 haftalık süreyi azaltmak için karantinanın 3. gününde bir pcr negatif daha vermen lazım. (her ülke değil bu arada, bazı ülkeler için geçerli, türkiye de bunlardan birisi maalesef)
ve my sos diye saçma sapan bir uygulama yapmışlar, gün içinde rastgele saatlerde video araması yapıyorlar, 1 dk ile kaçırsan dahi geri arayamıyorsun ve karantinayı ihlal etmiş muamelesi görüyorsun.

oğlum illa dışarıda mı olmam lazım, uyuyor olabilirim, duş alıyor olabilirim, her an elimde telefon siz arayacaksınız diye mi bekleyeceğim? karantinada 3. günümün içindeyim, hiçbir aramayı yakalayamadım. şüpheli muamelesi görebileceğim uyarısı alıyorum. hodri meydan, bakalım nasıl olacak...

bu arada gerçekten dışarı çıkıp takılsam etsem yine anlayacağım ama öyle bir şey de yok, uygulamanın kendisi başlı başına saçmalığın daniskası.

sen japonsun akıllı adamsın diyoruz ama her zaman öyle olmayabiliyor.

valla çok sinir bozucu.