Javier Bardem'e Daha da Bağlanmanızı Sağlayacak Çekici Detaylar

Yakışıklılığı ve karizmasıyla gönüllerde taht kuran İspanyol oyuncu Javier Bardem hakkında az bilinen detaylar.

- oyunculuğunun yanı sıra aynı zamanda kayıtlı bir ‘greenpeace’ aktivisti... ocak 2018’den bu yana greenpeace’in, antarktika’nın korunması ile ilgili çevreci çalışmalarına katkıda bulunuyor.

- televizyona ilk çıkışı 6 yaşındayken, ‘el picaro’ adlı bir ispanyol dizisinde aldığı küçük bir rolle oluyor. elbette rolü, aynı dizide oynayan aktris annesi ‘pilar bardem’ sayesinde alıyor.


- greenpeace delegasyonu adına new york times meydanı’nda gerçekleştirdiği 19 ağustos 2019 tarihli eylemiyle ‘küresel okyanus antlaşması’na dikkatleri çekiyor.


- birçok röportajında da belirttiği üzere ehliyeti yok, araba kullanmayı bilmiyor ve öğrenmeyi de istemiyor.


- 14 yıllık bir ‘rugby’ kariyeri var. uzun bir süre ispanya genç milli rugby takımında oynamış.


- her daim idolü olan ‘al pacino’dan bahsederken “ben tanrıya inanmam, al pacino’ya inanırım” sözünü sarfediyor çok defa. 2000 yılında bir akşam evine geldiğinde telesekreterinde ‘al pacino’nun sesli mesajını buluyor. ‘al pacino’ onu, kübalı edebiyatçı ‘reinaldo arenas’ı canlandırdığı ‘karanlıktan önce’ adlı filmdeki performansından dolayı tebrik ediyor mesajında. ‘javier bardem’ bu sesli mesaj için ‘hayatımda almış olduğum en büyük hediyeydi’ diyor.


- ‘no country for old men’ (ihtiyarlara yer yok) filminde rol alması için kendisine teklif getiren ‘coen kardeşler’i “araba kullanmayı bilmiyorum, ingilizcem çok kötü ve ayrıca şiddetten nefret ederim” diye uyarıyor javier bardem. coen kardeşler’in yanıtı kısa: “bu yüzden seni istiyoruz”.


- yirmili yaşlarına kadar sayısız kavgaya karıştığını söylüyor. ama beladan uzak durmaya kesin karar vermesini ve hayatının kalanında her türlü şiddete karşı nefret duymasını sağlayan bir anısı var: 22 yaşındayken arkadaşlarıyla gittiği bir barda yalnız olduğunu düşündüğü bir kıza yaklaşmaya çalışıyor aşırı alkollü bir halde ve kızın aniden ortaya çıkan erkek arkadaşına sataşıyor. sonuç ise bar çıkışında kalabalık ve korkunç bir kavga... ‘eğer takım arkadaşlarım yanımda olmasaydı o gece ölmüştüm’ diyor ‘bardem’. kavganın ona hediyesi kırık bir burun.

- "burnuma bakmaya dayanamadığım için rol aldığım filmleri izlemeye tahammülüm yok" diyor bir röportajında, asla şeklen tam düzelmemiş olan burnunu kastederek ve ekliyor: "en iyisi yalnızca oynamak çünkü oynarken burnumu görmüyorum."


- madrid’de ‘la bardemcilla’ adında, ailesine ait olan ve kız kardeşi monica bardem’in işlettiği bir restoranları var.


- 2004 yılı yapımı ‘içimdeki deniz’ filminin çekimleri sırasında 35 yaşında. ama filmde canlandırdığı 55 yaşındaki karakter olan ramon sampedro’ya dönüşebilmesi için her seferinde 5 saat süren makyaja maruz kalıyor.


kaynak: greenpeace.org, imdb, greenpeace aktivisti javier bardem, gq magazine (uk), toronta sun, lecturas.com

Tom Cruise Hakkında Bilinmeyen İlginç Anekdotlar