Jerry West, Takımı Kaybetmesine Rağmen Nasıl Finallerin En Değerli Oyuncusu Seçildi?

NBA play-off'larının final serisini kazanarak şampiyon olan takımın en değerli oyuncusuna "Finaller MVP'si" (Most Valuable Player/En Değerli Oyuncu) ödülü veriliyor. NBA logosunun siluetindeki oyuncu Jerry West ise bunu, takımı kaybetmesine rağmen kazanmıştı.
Jerry West, Takımı Kaybetmesine Rağmen Nasıl Finallerin En Değerli Oyuncusu Seçildi?


Ne olmuştu?

1968-69 sezonunda, o yıl ilk kez verilen finallerin en değerli oyuncusu ödülünü takımı los angeles lakers, finalde boston celtics'e 4-3 kaybetmesine rağmen almış ve takımı şampiyon olamamasına rağmen finaller mvp'si olmayı başaran tarihteki ilk ve tek oyuncu olmuştur jerry west.

Nasıl oldu peki?

west'in şampiyonluğu kaybettiği hâlde mvp seçilmesi hikayesi doğrudur ama biraz eksik anlatılır. o final serisi 3-3 devam ederken son maçın son çeyreğine lakers önde girmiştir. o yıllarda finaller mvp oylaması teknolojik yetersizlik nedeni ile online değil, telefon ile yapılmaktadır ve genelde son çeyrek ortaları gibi oylama sonlanmaktadır. fakat bir mucize olur ve lakers maçı kaybeder. normalde şampiyon olan takımın en iyi oyuncusunun alması gereken bu ödülü, yukarıda açıkladığım sebeple jerry west alır.

Bonus: O maçın dördüncü çeyreği

Amerikan Spor Liglerinde Ekonomik Dengeyi Korumak İçin Uygulanan Sistem: Salary Cap

Michael Jordan'ın 63 Sayıyla Playoff Sayı Rekorunu Kırdığı Efsane Maç