John F. Kennedy'nin, Kendisi Gibi Suikast Sonucu Öldürülen Kardeşi: Robert Kennedy

Dallas'ta öldürülen abisinden yaklaşık 5 yıl sonra, yine suikast sonucu öldürülen küçük Kennedy'nin hikayesine bir bakalım.
John F. Kennedy'nin, Kendisi Gibi Suikast Sonucu Öldürülen Kardeşi: Robert Kennedy

Kimdir, necidir?

robert kennedy ilginç bir politik figür. mccarthy döneminde cadı avına bizzat katılmış ve komünistlerin peşine düşmüştür. ancak sonrasında dünya görüşünde belirgin bir dönüşüm yaşayarak, başta siyahiler olmak üzere her zaman ezilenlerin yanında tavır alan bir figür haline gelmiştir.

oy verme ve medeni haklar konusunda hayatı boyunca mücadele etmiş ve gerek ulusal gerekse uluslararası alanda önemli kazanımlarda büyük pay sahibi olmuştur. uluslararası alanda küba krizi; ulusal alanda ise luther king'in salıverilmesi ve alabama üniversitesi'ne kabul edilen ilk siyahi öğrenciler olayı örnek verilebilir...

abisi de her ne kadar mccarthy dönemine atıfta bulunarak kendisi hakkında konuşurken dokundurmalarda bulunsa da, yaşadığı süre boyunca kendisini yanından eksik etmemiş ve her zaman fikirlerine önem vermiştir...

Robert ve John.

Dönemin politik atmosferine dair

öldürülmeseydi muhtemelen franklin roosevelt sonrası dönemin en iyi başkanı olacaktı. ama amerika jfk suikastiyle birlikte bir atış poligonuna dönüşmüş, ülke tamamen ikiye bölünmüş, bu kaos 1968'de önce dr. king'i, ardından bobby (robert) kennedy'yi yutmuştu. kendisinin destekçisi olup başkan seçilmemesini dileyen insanlara bunun sebebi sorulduğunda 'yoksa öldürülecek' cevabı alan kampanya çalışanları da afro amerikanların latinlerin savaş karşıtlarının politik figürü haline gelen bobby kennedy de bunun ne demek olduğunu çok önceden anlıyorlardı. zira ambassador otelinin mutfak zemininde kanlar içinde yatan bobby kennedy'nin yüz ifadesinde sanki yıllardır beklenenin kabulü var gibidir. (bu arada suikasta uğradığı otel bugün kennedy'nin adını taşıyan okul olarak faaliyet gösteriyor. arazi de donald trump'a aitmiş ve vermemek için oldukça direnmiş.)

amerika'daki ırkçılığı, korkunç fakirliği sahaya inerek gözlemleyip bunlarla mücadele etmiş, cesar chavez ile yakın dost olmuş, mccarthy için çalıştığı dönemden kalma ön yargıları yıkıp ezilenlerin sözcüsü hâline gelmeye samimi şekilde çalışmış bir politikacı olarak büyürken 'kennedy lanetinin' kurbanı olmuştur. davası birçok delil yok edilip hızla kapatılmış, yargı adeta bu suikastı unutmak istemiştir. ancak yakın arkadaşları bugün hala gerçeklerin araştırılması için her yolu çaresizce deniyor. son olarak suikastçı sirhan sirhan idama mahkum edildiğinde 2009'a dek senatörlük yapan edward kennedy, bobby kendi ölümünün başka ölümlere sebebiyet vermesini istemezdi, diyerek idamdan vazgeçilmesini istemişti. sirhan sirhan bugün hala hapiste ve kendisinin bilinçsiz şekilde bir belaya karıştığını iddia etmekte.

insan bazen vatandaşı olmadığı bir ülke icin de üzülebiliyor.

Robert, Ted ve John: Kennedy kardeşler.

Ölümü

yaklaşık 50 yıl önce, tıpkı abisi gibi suikaste kurban giden politikacı. california ön seçimlerini kazanarak demokrat parti başkan adaylığında çok büyük bir avantaj elde etmesinden saatler sonra los angeles'taki ambassador hotel 'de sirhan sirhan adındaki filistinli bir genç tarafından 3 kurşunla vurulmuş ve 26 saat sonra hayatını kaybetmiştir.

Bir komplo teorisi

suikast sonucu öldürülen abd başkanı john fitzgerald kennedy'nin kardeşidir. demokrat partiden abd başkan adayı olmak üzere yapılan ön seçimlerde önde giderken aynı abisi gibi suikast sonucu öldürülmüştür. trajik.

kendisini öldüren sirhan sirhan adlı şahsı cia soğuk savaş döneminde özel bir deney çerçevesinde yetiştirmiştir. bu deneyde bir insanın zihninin sıfırlanması ve yeniden programlandırılması amaçlanmıştır. böylelikle suikastçının yakalanması durumunda sorgulanamaması hedeflenmiştir. suikast sonrası yakalanan sirhan hafıza kaybı yaşayarak ne yaptığının farkına varamamıştır.

suikast için robert kennedy'nin seçilmesinin nedeni ise vietnam savaşı'na karşı bir tavır sergilemesi gösterilmektedir. bu savaşın yarattığı ekonomi sayesinde büyüyen bazı şirketler cia'i bu doğrultuda yönlendirmiş.

Güzel bir sözüyle bitirelim

1968'de başkanlık seçim kampanyasının en hararetli zamanında, gsmh'yle ilgili şu sözleri sarf etmiş bir zat.

"bizim gsmh'miz hesaplamalarında hava kirliliğini, tütün reklamlarını ve otobanlarımızdan yaralıları toplamak üzere kullanılan ambulansları hesaba katar. evlerimizi korumak için tesis ettiğimiz güvenlik sistemlerinin ve evlerimize gizlice girmeyi başaranları tıktığımız cezaevlerinin maliyetlerini kayda geçirir. sekoya ormanlarımızın yıkımını ve bunlarının yerlerini genişlemenin ve kaotik kentleşmenin almasını içerir. napalm bombalarının nükleer silahların ve kent kargaşasını zapt etmek için polisin kullandığı silahlı araçların üretimini içerir. çocuklara oyuncak satmak için şiddeti yücelten televizyon programlarını kayda geçirir. öte yandan, gsmh çocuklarımızın sağlığından, eğitimimizin kalitesinden ya da oyunlarımızın neşesinden söz etmez. şiirimizin güzelliğini ve evliliklerimizin kudretini ölçmez. politik tartışmalarımızın niteliğini ve temsilcilerimizin güvenilirliğini değerlendirmekle ilgilenmez. cesaretimizi, aklımızı ve kültürümüzü dikkate almaz. ülkemize duyduğumuz şefkat ve adanmışlık hakkında tek bir söz söylemez. kısacası gsmh, yaşama cefasını değerli kılan şeyler dışında her şeyi ölçer."