John Koenig'in İçimizdeki Tarifsiz Duyguları Tanımlamak İçin Oluşturduğu Yeni Kelimeler ve Anlamları

Kendi Youtube kanalı ve Ted konuşmasıyla adını duyuran John Koenig, içimizde var olduğunu bildiğimiz ama tam olarak tanımlayamadığımız duygulardan bahsetmemizi sağlayabilecek harika bir iş koymuş ortaya.
John Koenig'in İçimizdeki Tarifsiz Duyguları Tanımlamak İçin Oluşturduğu Yeni Kelimeler ve Anlamları
iStock.com


the dictionary of obscure sorrows ("belirsiz hüzünler sözlüğü" olarak çevirebiliriz); john koenig'in, dile getirilmemiş duyguları, acıları, hissiyatları, istekleri, arzuları, korkuları yeni kelimelerle adlandırmayı, ifade etmeyi, tariflendirmeyi amaçladığı benzersiz başyapıtı.

alabildiğince hakim olunan bir konuda dahi konuşmaktan imtina etmekten, dünyanın bizim etrafımızda dönmediği farkındalığına, olan biteni aslında o kadar da önemsememek gerektiği bilincinden, her şeyin daha önce yapılmış olması korkusuna değin birçok duygu... çok fena çok. videolardan birindeki yorumun dediği gibi, internet üzerindeki en depresif ve aynı zamanda en güzel şekilde tasarlanmış ve ilham verici çalışmalar arasında.


o harika kelime ve duyguların bir kısmının listesi

* sonder : etraftaki herkesin kendilerine ait bir hikayelerinin olduğu ve herkesin kendi hayatlarının başkahramanı olduğu farkındalığı.

* vemödalen: her şeyin daha önce yapılmış olması ve eklenecek hiçbir şey kalmaması korkusu. (koenig'in kapadokya'da bir yeraltı şehrindeyken farkına vardığı bir his bu)

* avenoir: hatıraları geriye doğru görme isteği. bir nevi benjamin buttoncılık oynamak.

* onism: tek bir bedene sıkışıp kalmış olmaktan dolayı, dünyada olan bitenin çok küçük bir kısmına şahit olacak olmanın verdiği sıkıntı.

* anemoia: bilinmeyen bir geçmiş zamana ve o dönemin anılarına özlem.

* zenosyne: zamanın gittikçe daha hızlı geçtiği algısı.

* astrophe: evren devasa büyüklükteyken, dünya üzerinde çakılı kalma hissi.

* ballagàrraidh: vahşi doğada meydana gelen evde değilim düşüncesi.

* morii: kısacık süren bir deneyimi kayıt altına alma isteği. (bkz: anı yaşamak yerine cep telefonuna kaydetmek)

* dès vu: içinde bulunulan anın ileride bir gün anıya dönüşeceği farkındalığı.

* alazia: bir daha hiç değişemeyecek gibi hissetme korkusu. (ufak bir not: adını eski türklerdeki ocak tanrısı alaz han'dan alıyor.)

(bkz: o gemi bir gün gelecek) (bkz: sürekli gelecekteki güzel günleri beklemek)

* koinophobia: son derece sıradan bir hayat yaşamış olma korkusu.

* yù yi: geçmiş olayları aynı yoğunlukta yaşama isteği.

* opia: göz temasının yaşattığı muğlak his: dost mu düşman mı, iyi mi kötü mü?

* exulansis: hakkında söz sahibi olunan bir konuyu, insanlar anlamadığı için anlatmaktan kaçınma hissiyatı.

* liberosis: olayları önemsememenin verdiği rahatlık.

* moledro: uzun zaman önce yaşamış ya da çok uzakta yaşayan, bu nedenle de hiçbir zamanla karşılaşılamayacak bir yazar/şairle, sanki beyninizi okumuş derecesinde benzer duygular hissetmek, bağ kurmak.

* moriturism: yaşamakta olduğumuz anın bir prova, save/load edilebilir bir bilgisayar oyunu ya da ileride anlatılacak bir kitap bölümü değil hayatın gerçek bir kesiti olduğunun ve eninde sonunda ölecek olmamızın yaşattığı akıllara durgunluk veren farkındalık.

* scabulous: dünyanın onunla oyun oynarken bahşedercesine verdiği bir yara izinin verdiği gurur. (bkz: sevilen yara izleri)

* gnasche: sevilen birinin kolunu ısırma isteği. (bkz: cute aggression) (bkz: hayvanları severken oluşan şiddet isteği)

* lapyear: anne-babanızın siz doğdunuzdaki yaşından artık daha yaşlı olduğunuz anın düşündürmeye başladığı ürpertici hayat geçiyor hissi.

* kenopsia: normalde insanlarla dolu olan bir mekanın içinde bulunulan zaman itibariyle boş olmasının verdiği farkındalık hissi.

* mal de coucou: geniş sosyal çevreye rağmen kendini açabileceğin, güvenebileceğin, birlikte içindeki psikolojik zehrini boşaltabileceğin, yanında sen olabileceğin dost sayısının az olması.

* occhiolism: olan biteni aslında ne kadar küçük bir pencereden görebildiğimiz, etki alanımızın ve gözlemleyebildiğimiz bölgenin göreceli olarak çok dar olduğu ve de dünyanın her birinin sonucunun diğerlerini etkilediği olaylar örgüsünden meydana geldiği gerçeği. (bkz: illusion of control)


ilgili internet siteleri:

website

http://www.dictionaryofobscuresorrows.com/

youtube kanalı

tedx konuşması

Beautiful new words to describe obscure emotions